Namn: Lösen:

Dyk nr: 59, Stockholm/Ljusterö - Grundvik


DYKARE :
PARKAMRAT :
Stefan T och Micke T  
DATUM :
2002-03-03
MAXDJUP :
28 meter
DYKTID :
35 minuter
då var det dax för årets första dyk... Kanonväder -4 grader.
Vi hade bestämt oss för att dyka på samma ställe som tilja tog Nitrox kursen. Ett drop dyk till 40 meter ute på Ljusterö.

Jag och Stefan var lite skeptiska till om Micke verkligen hade pejl på vägen ut.... För en gångs skulle gick det bra med vägbeskrivningen =)

Väl ute på dykplattsen var det ett ca 3 cm islager de första 10 m ut i vattnet. Micke gick först och lekte isbrytare...

Simmade omkring lite tittade på alla abborrar, hittade ett stor hjul med massa ekrar på, massor av flaskor.... Mening var att vi skulle simma under isen till den platts vi gick ner på, men eftersom jag var för lätt på slutet så bröt jag isen likt en Ryssk Atomubåt...... Kraaak, kom inte igenom, tog satts och *plupp*. 20 meter ytsim genom is.... Simmade med karateslag för att slå mig genom isen =)

Ett helskönt dyk, frös inget alls så nu vet jag vad jag ska ha på mig nästa gång jag dyker kallt - Ylle långkalsonger, cykelbyxor och träningsbyxor.

Dykplats:
http://www.dykarna.nu/diveSpots/show.asp?dyk=212

Parkamraters loggar:
Micke Tilja - Ljusterö, Grundvik