Dansk dykare frikänd från brottsmisstanke efter parkamrats död
Publicerad den 12 december 2008 (Läst 1383 gånger.)
Den 35-årige danska dykaren som åtalades för att vara skyldig till sin parkamrats död då ett dyk gick fel och kostade den kvinnliga dykaren livet har blivit frikänd.
Domstolen i Nykøbing Falster ogillar i dag åtalet mot en 35-årig man som gjort sig skyldiga till att hans flickvän dog under ett dyk i Storstrømmen.
Åklagaren ville att mannen som är professionell dykare, ska dömas för att orsaka fara för annans liv eller av oaktsamhet och dråp i samband med olyckan. Han tog med kvinnan, som var en nybörjare, på en dykresa, trots att hon led av astma och varken bar dykardräkt eller bcd.
Mannen frikändes på båda åtalspunkterna eftersom det inte finns några regler inom detta område när det gäller sportdykning.
Källa: http://www.bt.dk/article/20081203/pckrimi/812030383/
Taggar: Juridik
Tidigare nyheter
2008-12-12
Tolvåring svårt skadad efter drunkningstillbud
Pojken deltog i en dyklektion tillsammans med sex andra ungdomar. Plötsligt upptäckte en kamrat att tolvåringen låg på botten. Dykledaren fick snabbt ..»
Tolvåring svårt skadad efter drunkningstillbud
Pojken deltog i en dyklektion tillsammans med sex andra ungdomar. Plötsligt upptäckte en kamrat att tolvåringen låg på botten. Dykledaren fick snabbt ..»
![]()
Artister mot hajslakt
Uppropet ”Manifesto for Immediate Worldwide Shark Conservation Actions” har undertecknats av 140 hajspecialister världen över. Där vädjar de till regeringarna ..»
![]()
Flying divers AB i konkurs
Företagets bildades 1996 och har under flera år haft problem med sin lönsamhet vilket har resulterat i skuldsaldo och flera betalningsanmärkningar. Butiken ..»
![]()
Det blev ett nytt världsrekord!
Inte mindre än 2.183 registrerade dykare klev ner under ytan den 4e december i år vilket innebär 324 fler än året innan. Nytt för i år var att fler länder ..»















