Namn: Lösen:

Fågelvirus drabbar populär dykplats

Publicerad den 1 mars 2006  (Läst 992 gånger.)



Ett mycket populärt område för nöjesdykning, framför allt vintertid, är Hamefjärden vid kärnkraftverket i Simpevarp Oskarshamn.

Kylvatten från tre reaktorer släpps ut i en liten havsvik, och vattnet är uppvärmt 10-14 grader när det släpps ut efter att ha använts för att kyla ner ångan i det interna kretsloppet i kärnkraftverken.

Det uppvärmda vattnet i viken, gör att man kan dyka året om, till och med i våtdräkt. Förutom dykare som dras till platsen med varmt vatten, så samlas vissa perioder med fåglar som värmer upp sig i det sköna vattnet. Perioder med isvinter, är ofta Hamnefjärden oftast det största öppna vattenytan i Kalmar sund.

Nu har döda fåglar med konstaterat fålgelvirus hittats i kärnkraftverkets område och den inre zonen är nu stängd för obehöriga.

Diskutera:
http://www.dykarna.nu/forum/response.asp?response=yes&id=180651&main_Id=180651&catId=0
http://www.dykarna.nu/forum/response.asp?id=180757&main_Id=180757&catId=0





Av: Björn Carlsson   Tipsa en vän   Posta på facebook   Twittra   Translate Oversæt denne artikel til dansk Oversett denne artikkelen til norsk Käännä tämä artikkeli on suomi translate this article into english

« Tillbaka     


Tidigare nyheter
2006-02-22
Socker dödar korallrev
Det är inte bara vi människor som måste se upp för "sockerbomben"... Forskare i Panama misstänker att enkla sockerarter, som inte tas bort från avloppsvatten ..»
2006-02-18
Träbit från Vasa donerad till museeum
Den träbit som påstods komma från Vasa och auktionerades ut på Internet förra året har idag på eftermiddagen lämnats till Vasamuseet. Med träbiten lämnades ..»
2006-02-17
Robot ska undersöka olycksfärjan i Röda havet på 800 meters djup
Passagerarfärjan "Salam 98" som sjönk i Röda havet har hittats på havsbottnen. Vraket ligger på 800 meters djup cirka nio mil utanför Safaga, den egyptiska ..»
2006-02-16
Skattletare förlorar mål i Sundsvalls hovrätt
1997 återfanns vraket Jönköping som vid förlisningen 1916 var lastad med champagne. Claes Bergvall och Peter Lindberg som återfann vraket har sedan fyndet ..»
Fler nyheter »Tipsa oss »