Grottdykare omkom i "Devils eye", Florida
Publicerad den 21 mars 2008 (Läst 2573 gånger.)
En schweizisk dykare har hittats död i det välbesökta grottsystemet vid High Springs, florida.

Ginnie Springs, Foto: Micke Tilja
Det var i måndags som den schweiziske grottdykaren Mark Fyvie påbörjade sitt dyk vid "Devils eye", High springs, Florida. Enligt den lokala polisen dök han ensam i grottan och använde en rebreather. När Mark inte återkom på flera timmar begav sig en annan dykare in i grottsystemet och återfann Marks kropp, över en kilometer från öppningen.
Läs mer på:
http://www.highspringsherald.com/articles/2008/03/13/news/news02.txt
Relaterade artiklar
Grottdykare omkom i "School Sink", Florida
Olycka i Madison blue
Grottdykare omkom i Florida
Tidigare nyheter
![]()
Dykare drogs ner till 70 meters djup i Saltstraumen, Norge
Saltstraumen i nordnorge är världens starkaste tidvattensström. Björn Håvard Isaksen dök tillsammans med sina kamrater på den populära dykplatsen när ..»
![]()
Australiskt krigsfartyg funnet efter 67 år på botten
Eter många års sökningar har slutligen denna gåta kunnat lösas. Den australiska flottans tolthet, HMAS "Sydney", sänktes i Indiska oceanen av det tyska ..»
![]()
Tvingas avslöja vrakposition
Odyssey förde skatten i land i Gibraltar i fjol. Därifrån flögs den till huvudkontoret i Florida. Spanien misstänker att vraket ligger på spanskt territorialvatten. ..»
![]()
Forskare har hittat Sveriges längsta grottsystem under vatten
Dryga tiotalet grottforskare och dykare har sedan förra lördagen gjort ett stort antal nedstigningar via den så kallade Dolinsjön vid Bjurälven, alldeles ..»















