Han var död i en timme
Publicerad den 29 januari 2008 (Läst 1734 gånger.)
Läkare i Sydafrika har återupplivat en man vars hjärta hade stått still i en timme i samband med en drunkningsolycka.

John Deeks hjärta stod stilla i en timme
Det var en "shark spotter" på en sydafrikansk strand som upptäckte hur den 35-årige John Deeks låg livlös i vattnet. Tillsammans med en solbadande läkare, som turligt nog fanns på plats, började man återupplivningsförsök genom fösta hjälpen. Ambulanspersonal kallades till platsen och övertog räddningsinsatsen.
Deeks lades i en respirator efter olycka och vaknade till omedelbart. Han skrevs ut dagen efter – helt utan fysiska men. Själv kommer han inte ihåg något kring händelsen men menar att det kan ha varit en våg som slagit omkull honom. Läkarna tror att han var utan puls i mellan 40 och 60 minuter.
Relativt låg vattentemperatur var en bidragande faktor till att han överlevde men att vara kliniskt död så länge och ändå komma tillbaka till livet är mycket ovanligt.
Fler nyheter från tidningen DYK hittar du på
http://www.dyk.net
Taggar: Dykmedicin
![]()
UR-dyr klocka "från" Titanic
Fartyget Titanic som 1912 gick under i Atlanten efter att ha kolliderat med ett isberg är troligen världens mest kända fartyg, något som många försöker ..»
![]()
Karlskronabo omkom i dykolycka i Norge
De fyra kompisarna befann sig strax utanför den norska sydostkusten. I vattnet vid det lilla fiskesamhället Fröya dök de efter pilgrimsmusslor och i fredags ..»
![]()
Dykparadiset Maldiverna blir billigare
Fritidsresor lanserar Maldiverna som charterresmål, med direktflyg från Stockholm till det paradisiska öriket i Indiska Oceanen. Det gör att Maldiverna ..»
![]()
Valhajarna trivs
När forskarna sammanfattar den 12 år långa studien är trenden klar: valhajarna vid Ningaloo Reef i Australien ökar i antal. Ningaloo är ett av världens ..»















