Fiskebåt fick ubåt i trålen
Publicerad den 22 november 2009 (Läst 1667 gånger.)
Göteborgstrålaren Sunnanland som fiskade i Östersjön fick en så stor fångst i trålen att vajern brast. Det var en ubåt från Karlskrona.
Besättningen från Fiskebäck blev inte lite förvånad när vajern till trålen brast och en ubåt dök upp från djupet. Den ovanliga händelsen inträffade sydost om Hoburgen på Gotlands sydspets i söndags kväll.
Läs vidare på:
http://www.gp.se/nyheter/sverige/1.254987-fick-ubat-i-tralen
Denna artikel diskuteras i
forumet
Taggar: Ubåt
Tidigare nyheter
![]()
EON stöttar Ocean Harvestings vågenergi
Ocean Harvesting har en teknisk lösning för hur man skall utvinna energi ut vågor utan att strömtillverkningen går i vågor, precis som vattnet. För att ..»
![]()
Vågdriven syrepump ska syresätta Östersjöns bottnar
IVL Svenska Miljöinstitutet är ett fristående och icke vinstdrivande forskningsinstitut som sedan 1966 arbetar med tillämpad forskning och uppdrag för ..»
![]()
Svårt mäta havens volym
För att öka förståelsen för havets inverkan på klimatet, och därmed kunna göra bättre tolkningar och prognoser, så är det viktigt att kunna mäta hur mycket ..»
![]()
SMM inbjuder till sportdykarforum
Datum: 2009-11-28 Tid: kl 13-17 Plats: Sjöhistoriska Museet, Gärdet, Stockholm Arrangör: Statens Maritima Museer Moderator: Hans-Lennart Ohlsson Pris: ..»











