Västkustfamiljen på Marstrand stängs
Publicerad den 24 juni 2010 (Läst 1780 gånger.)
Behandlingshemmet Västkustfamiljen, där dykutbildning är en del av behandlingsprogrammet, tvingas stänga.

Göteborgsföretaget Västkustfamiljen tvingas stänga sitt behandlingshem för ungdomar sedan Socialstyrelsen konstaterat allvarliga brister där. Bland annat har hemmet tillämpat otillåtna bestraffningsmetoder som exempelvis bad i isvak.
"Det händer nästan aldrig att vi ser så allvarliga brister att vi beslutar om stängning. För det mesta går bristerna att åtgärda, men i det här fallet är inte det ett alternativ", kommenterar Britt-Marie Börjesson, biträdande enhetschef på Socialstyrelsen, i ett pressmeddelande.
Ägaren till företaget har tidigare fått kritik för sina kontakter med det kriminella mc-gänget Hells Angels.
Den verksamhet som nu stoppas finns på Koön i Marstrand. Företagets behandlingshem i Kungshamn berörs inte, uppger Socialstyrelsen.
På behandlingshemmet i Marstrand begicks för några år sedan ett uppmärksammat mord. En 24-årig intagen knivmördades i sitt sovrum av en jämnårig man som fick tio års fängelse för dådet.
http://www.gp.se/nyheter/sverige/1.398067-behandlingshem-tvingas-stanga
![]()
Colona Divers öppnar i Marsa Alam
Det kommer att bli dagliga båtar med avgång från Port Ghalib dit både Apollo och Fritidsresor kommer att köra charter i vinter. I Tondoba Bay, 13 km ..»
![]()
Mälaren skall renas med musslor
I ett forskningsförsök så håller Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) på och bygger upp en musselodling i viken Ekoln i Mälaren. Tanken är att musslorna ..»
![]()
Oljeläcka i Röda Havet
En oljeplattform vid Geisumön i norra Egypten läckte under helgen ut vad som oljeindustrin betecknar som ett "mindre läckage" av olja. Oljan har dock ..»
![]()
10 000 gamla granater funna i Östersjön
Ryska myndigheter har funnit en pråm från andra världskriget i Östersjön 1,5 km utanför staden Baltiysk i enklaven Kaliningrad (fd Ostpreussen). Pråmen ..»











