Namn: Lösen:

Is-dykning Hallstagropen/Hallsta Grustag 04-02-08.


Is-dykning i full snöstorm! Låg precis på minus-strecket så det var helt ok. Under detta dyk hade vi en sikt runt 10-15m! I vanlig ordning drack vi kaffe efter dyket. Oftast så brukar vi grilla en eller två korvar men jag ville hem på en gång (jag spelade svår).
Posta på facebook   Album Till album  Till presentation   Visa som bildspel Visa som bildspel   Tipsa en vän  
Stäng »

Du måste vara inloggad för att skicka mail!
Som ni kanske förstår och ser så skall denna bild komma runt bild nr 6-7. Så här mosig ser man ut efter ca 32 minuter i +3 gradit vatten!

Visad 77 gånger

Isen var jäkligt tjock. Motorsågen kom precis igenom isen. Bra jobbat Matte!

Visad 61 gånger

Grabbarna dricker kaffe. Mattias V till vänster, Mattias S i mitten och Andreas Å till höger i bilden. Bilen som ni ser i bakgrunden var den som någon (?) körde fast med.

Visad 80 gånger

Det snöade så mycket att jag nästan var tvungen att dra lina upp till bilen.

Visad 90 gånger

Om det ser ut som att det snöar på bilden så stämmer det!

Visad 83 gånger

Glad efter att ha gjort årets första dyk, då får man bjuda på ett leende.

Visad 112 gånger

Ok alla ler så blir det säkert bra! Låtsas som om att solen skiner så märker dom säkert inte att det snöar. GRUPPBILD!

Visad 103 gånger

På det här bilden har vi äntligen blivit sams igen. Vi kom överens att jag hade rätt, eller hur blev det nu…

Visad 66 gånger

Pust...

Visad 78 gånger

Jag sitter vid vaken för att ta av mig mina fenor. Vi bråkar som vanligt om vilket sikt vi hade. Jag säger ca 15m och dom andra säger 10+. Allt är relativt!

Visad 64 gånger

Mattias V är på väg att häva sig upp från vaken, dock tur att han har en sådan krallig bröstkorg så att han orkar!

Visad 72 gånger

Visad 78 gånger

Andreas på väg upp efter ett härlig is-dyk.

Visad 75 gånger

Kommentarer

Det finns inga kommentarer till detta album!


Kommentera albumet