Namn: Lösen:

Marcus Sundberg Medlem nr #11081
41år från Sverige Stockholms län

Befinner mig i: Sverige (Östkusten)

Senast inloggad 2017-10-22 21:37
Maila
Stäng »

Du måste vara inloggad för att skicka mail!


Dykutbildningar
SSDF Dykledare
Stäng »

Dykledare
2013-05-26
KTH DK Stockholm
Erik Armerén
SSDF ***
Stäng »

***
2013-05-25
KTH DK Stockholm
Erik Armerén
GUE Technical Diver 1+
Stäng »

Technical Diver 1+
2011-06-02
Oceanic Tech Stockholm
Gunnar Midtgaard & Mattias Vendlegård
GUE Cave Diver 1
Stäng »

Cave Diver 1
2009-05-25
Extreme Exposure, High Springs
Mark Messersmith
GUE Technical Diver 1
Stäng »

Technical Diver 1
2008-10-03
Oceanic Tech Stockholm
Richard Lundgren
PADI EFR
Stäng »

EFR
2008-05-17
Fantasea Stockholm
Jonas Carlehorn
NAUI Gas Blender & O2 Service Technician
Stäng »

Gas Blender & O2 Service Technician
2007-11-02
Oceanic Tech Stockholm
Stefan Hogeborn
GUE Fundamentals
Stäng »

Fundamentals
2006-10-21
Oceanic Tech Stockholm
Tor Jörgensborg
PADI Ice
Stäng »

Ice
2006-03-05
Stockholm
Petter Östberg
PADI Rescue Diver
Stäng »

Rescue Diver
2005-09-18
Waterhouse Stockholm
Kent Larsson
PADI Enriched Air
Stäng »

Enriched Air
2005-07-30
Lucky Divers Agia Napa
Louis Sklavos
PADI Wreck
Stäng »

Wreck
2005-07-30
Lucky Divers Agia Napa
Louis Sklavos
PADI Deep
Stäng »

Deep
2005-07-30
Lucky Divers Agia Napa
Louis Sklavos
PADI Dry Suit
Stäng »

Dry Suit
2005-05-22
Waterhouse Stockholm
Frida Choudhary
PADI Advanced Open Water
Stäng »

Advanced Open Water
2004-07-29
Colona Hurghada
Lisa Bydler
PADI Open Water
Stäng »

Open Water
2004-07-25
Waterhouse Stockholm
Raul Bäck

Loggboken
ANTAL LOGGADE DYK: 531
392 timmar 32 min total bottentid
Medeltid: 44,4 Minuter.
Medeldjup: 20,7 meter.
Visa loggar »
Annonser på torget:
SÄLJES Underställ, Fourth Element Halo 3D, storlek L

Senaste foton:
Personligt
Utrustning
Cuda 650 DPV
Eurocylinder 2x18x232
2x Eurocylinder 2x12x232
2x Apeks FSR/XTX200
Halcyon aluminium-platta
Halcyon Evolve 40 lbs
Halcyon Evolve 60 lbs
Halcyon Titanium Knife
Beaver "rostfri" sax
One Endurance
Xx Nordic Blue torrhandskar
NLS Superspot 40W LED
Salvo 21W HID 9Ah m. new-and-improved bulb
Heser 4W LED
Agir 3W LED
3x NOC Frameless m. neoprenband
ScubaPro Jetfins m. heel springs
Salvo primary reel
2x Halcyon 46m spool
1x Halcyon 23m spool
2x Seapro 30m spool
Xdeep/Genz Black EANx
Uwatec Aladin TEC 2G
Suunto Vyper m. RS232-interface
Suunto SK-8
Suunto SK-7
Halcyon Wetnotes
Reefnet Sensus Ultra (Död och försvunnen?)

2x Luxfer 80 cuft
Apeks FSR/ATX200
2x Luxfer 7l
Apeks DS4/TX40
Luxfer 40 cuft
Luxfer 0.85l dräktgas
Poseidon Jetstream m. Apeks knappmanometer

Gopro 4 Silver
BigBlue VL15000P Mini Tri-Color

Ursuit Heavy Light Rescue m. extra ficka
Halcyon Scout
Technisub Ventura m. neoprenband
Technisub Heliox
Mares boots
Mares AvantiQuattro
Mares Jubilee
Faber 10L x 300bar
Waterproof A-ZOR 5mm
Mares 5mm 5-finger
Technisub Lumen 6<white> - säljes</white>
Technisub Zak 2
Beaver Scorpio
2x NOC G-wraps
Princeton Tec 40
2x Clas Ohlson-lampa
? 3mm våthandskar

Diverse småskrot
Dyker så fort tillfälle ges. Medlem i Sala Silvergruva DK, KTH DK och LM-DYK.

Dykfilm: http://www.youtube.com/user/marcussu
Dykbilder: http://marcussundberg.com/dive/

Kortare och längre dykutflykter jag gjort:
Långbans Gruva - Augusti 2017
Åland - Juni 2011
Techhelg på Blackan - Juni 2009
Cave1 i Florida - Maj 2009
Ishelg i Falun - Februari 2009
Liveaboard på Blackan - Januari 2009
Oxelösund - November 2008
Narvik - Augusti 2008
Oxelösund - Maj 2007
Lanzarote - Januari 2007
Nærøy - Augusti 2006
Gävle - Juli 2006
Egypten (Sinai) - Maj 2006
Liveaboard på Moskus - April 2006
Filippinerna - Januari 2006
Cypern - Juli 2005
Oxelösund - Juni 2005
Egypten (Hurghada) - Juli 2004

Vrak jag besökt:
Roddbåten i Långban :-)
Olga Atkinsson
Okänd stålpråm utanför Tyresö
Vegas, Landsort
Jutholmsvraket, Dalarö
Idöborg, Nämndö
Anna Maria, Dalarö
August Thyssen, Understens Fyr
Hantverkspråmen, Öland
Dalarövraket, Dalarö
S/S Margareta, Arkösund
Flaskskeppet, Arkösund
Penningskärsvraket, Arkösund
Kastytis, Arkösund
Träskholmsvraket, Stockholm
Vrakkyrkogården, Muskö, Stockholm
Torpedbåten Munin, Stockholm
Natalia, Stockholm
Rökövraket, Stockholm
Gröne Jägaren, Stockholm
Kul, Stockholm
Tattranvraket, Stockholm
Benli, Stockholm
Plus, Åland
S/S Skiftet, Åland
Storbrotten, Åland
S/S Hindenburg, Åland
S/S Belliver, Märket
Silverskedsvraket, Stockholm
Paula Faulbaum, Stockholm
Hispania, Stockholm
Kostervraket, Stockholm
Nore, Stockholm
Marjaana, Stockholm
Marianne, Oxelösund
Isbjörn, Oxelösund
Edsviksvraket, Stockholm
Najade, Stockholm
(Oxpellevraket) (ej sett i sin helhet)
Galeasen, Lillsved
Hermann Künne, Narvik
Anton Schmitt, Narvik
Wilhelm Heidkamp, Narvik
M/S Neuenfels, Narvik
S/S Romanby, Narvik
M/S Stråssa, Narvik
Victor, Stockholm
Mannes Vrak, Stockholm
Trassel, Stockholm
Duvholmsvraket, Stockholm
Betty, Oxelösund
Harburg, Stockholm
Kai, Stockholm
Concordia, Stockholm
Riksäpplet, Stockholm
Eldaren, Stockholm
Fylgia, Huvudskär
Pärlan, Oxelösund
Nordstjernan, Oxelösund
Melanie, Stockholm
S/S Nerva, Norge
S/S Blaafjeld, Norge
Fäderneslandet, Landsort
33:an, Landsort
Vesta, Gräsö
Nedjan, Gävle
Fritz Wollmers, Oxelösund
Gustaf Wasa, Oxelösund
Trubbnos, Landsort
Margareta, Landsort
Gräddövraket, Gräddö
Argo, Landsort
"Yolanda", Egypten
Kingston, Egypten
Thistlegorm, Egypten
Dunraven, Egypten
Hansa, Landsort
Ryssen, Landsort
Sappemeer, Stockholm
Värdshusvraket, Stockholm
Elsa Martini, Ystad
Jan Heweliusz, Ystad
Bordellen, Stockholm
Käppalavraket, Stockholm
Dry Dock, Puerto Galera
St. Christoffer, Puerto Galera
Alma Jane, Puerto Galera
Sabang Wrecks, Puerto Galera
Hulda af Ven, Stockholm
Falken, Stockholm
Okända dubbelpråmar, Fredhäll
Dyviksvraket, Stockholm
Nacka Strandsvraket, Stockholm
Simson/Panta Rei, Stockholm
Tyr, Stockholm
Ingrid Horn, Stockholm
TB 384 Mecum, Stockholm
Nicke, Landsort
Harm, Lillsved
Ljusterövraket, Stockholm
Alviksvraket, Stockholm
Zenobia, Cypern
TB 388, Landsort
Snapp, Landsort
Svea Drott, Oxelösund
Ocean, Oxelösund
Iolante, Oxelösund
Torsten, Oxelösund
Svartfotsvraket, Stockholm
Excalibur, Hurghada