Namn: Lösen:

Att vilja är att kunna! Se men inte röra!

Mikael Rönnkvist
Medlem nr #13511
Från Sverige Norrbottens län

Befinner mig i: Sverige

Senast inloggad 2022-08-09 00:13
Maila


Du måste vara inloggad för att skicka mail!


Dykutbildningar
NAUI Technical Diver 1


Technical Diver 1
Naui Tech Nitrox
Naui Decompr. techniques
Naui Helitrox
Naui Heliair

Instr: Patrik Hokkanen 2007
NAUI Mixed gas blender&O2 service technician
CMAS Dykledare


Dykledare
2006 DK Polar
PADI Nitrox
PADI AOW
PADI OWD

Loggboken
ANTAL LOGGADE DYK: 0
0 timmar 0 min total bottentid
Medeltid: 0 Minuter.
Medeldjup: 0 Meter.
Senaste foton:
Systematisk sökning. Vid tredje söktillfället hittades maskinen.
Tjena!!

Någon som är dyksugen i Piteå, Luleå, Kalix området så är det bara att skicka ett mail så hänger jag mer än gärna på!

Dyker mestadels vrak i Norska och Svenska vatten.
Har haft förmånen att besöka många fina vrak, men söker alltid efter nya att besöka, då det är en helt otrolig känsla att få glida ner på ett unikt och välbevarat vrak med den tillbaka i tiden känsla det ger.

http://www.dkpolar.com/

En gruvlista:
-------------------------------
Maxgruvan (Nautanen, Gällivare)


En vraklista:
-------------------------------
232: M101 (85m, Norge)
231: Leonard (38m, Hakallestranda)
230: Viking Junior (32m, Hakallestranda)
229: Kinn (30m, Bergen)
228: Schwalbe (25m, Haugesund)
227: Ceang (26m, Haugesund)
226: Ellida (38m, Haugesund)
225: Agnes (38m, Haugesund)
224: Dresden (40m, Haugesund)
223: Stavangeren (27m, vikdedal)
222: Junker 52 (75m, Hartvigvann)
221: Balder (60m, Åland)
220: Notung (54m, Åland)
219: Hanna Marjut (40m, Åland)
218: Löjtnant Carov (20m, Åland)
217: Belliver (35m, Åland)
216: Sverre (70m, Åland)
215: Rigel (55m, "Åland")
214: Hindenburg (47m, Åland)
213: Helge (50m, Åland)
212: Jollen (10m, Luleå)
211: Afrika (30m, Ulvik)
210: Fjordbuen (30m, Samneshella)
209: Hakoon (45m)
208: Katja (23m, Bergen)
207: Sotra (20m, Bergen)
206: Tyrifjord (35m, Askvoll)
205: Krasnoelsk (22m, Ålesund)
204: Warharth (22m, Nordfjordeid)
203: Nobell (22m , Åramsundet)
202: Felix Scheder (30m, Åramsundet)
201: Heros (75m, saltstraumen)
200: Ubbe (80m,
199: August Helmerich (50m, Öland)
198: Finnbirch (80m, Öland)
197: Aachen (80m, Gotland)
196: Orizaba (45m, Norr Tromsø)
195: Harrian (20m, Norr om Tromsø)
194: Lekteren (25m, Tromsø)
193: Toiegersson (20m, Tromsø)
192: Flyen 3st (38m, Tromsø)
191: Ferja (20m, Tromsø)
190: Tott (20m, Tromsø)
189: Russeren (20m, Tromsø)
188: Rorø (35m, Florø)
187: Welheim (65m, Florø)
186: Lektern Mons (40m, Florø)
185: Riddervold (13-40m, Ålesund)
184: øygard (25m, Ålesund)
183: MS Ketten (16m, Hitra)
182: MS Sandsvalen (33m, Dolmsundet Hitra)
181: Torgtind (55-70m, Aldersundet)
180: D/S Folla (3-20m, Reppe)
179 : Itauri (60-105m, Saltstraumen)
178 : Sanct Svithun (Nordoyan)
177 : Monsun (18m, Abbelvaer)
176 : Eidsvold (30m, Narvik)
175 : Träskutan (5m, kalix)
174 : Blücher (90m, Oslofjorden)
173 : Edith (65m, Oslofjorden)
172 : Seattle (65m, Kristiansand)
171 : Mosel (55m, Kristiansand)
170 : Byavraken (18m, Kristiansand)
169 : Gudrun (47m, Flekkefjord)
168 : Sperm/Lektern (65m, Vikedal, Norge)
167 : Sao Paulo (85m, Bergen)
166 : Elisabeth Bornhofen (75m, Bergen)
165 : M315 (25m, Namsos)
164 : Hamo (20m, Namsos)
163 : Gaul (70m, Namsos)
162 : Aston Villa (30m, Namsos)
161 : Pollux (30m, Namsos)
160 : M468 (35m, Namsos)
159 : Orp Grom (105m, Narvik)
158 : Lektern LKAB kajen (20m, Narvik)
157 : Lektern norr Jagarna (20m, Narvik)
156 : Snipan 6 (7m, Luleå)
155 : Bogserbåten Jumbo (13m, Luleå)
154 : Snipan 1 (13m, Luleå)
153 : Lekteren vid Hvalbåten (25m, Trondheim)
152 : Hvalbåten DS Sloggen (30m, Trondheim)
151 : Barcelona (70m, Ålesund)
150 : Byn Lyngstoeylvannet (10m)
149 : Borghild (43m, Kristiansund)
148 : KNP Todd (25m, Kristiansund)
147 : D/S Irma (45m, Uthaug)
146 : Rysstrålaren (15m, Sandnaessjoen)
145 : Peder Hansen (20m, Sandnaessjoen)
144 : Rigel (25m, Sandnaessjoen)
143 : Sjark (12m, Hauknes)
142 : Fiskebåten (9m, Hemnesberget)
141 : Flyet (20m, Hemnesberget
140 : Ranheim (40m, Hemnesberget)
139 : Lektern (25m, Hemnesberget)
138 : Horstein (Gotland)
137 : Segelskutan (43m, Gotland)
136 : Ammerland (50m, Lettland)
135 : August (45m, Lettland)
134 : SS Bremen (45m, Lettland)
133 : SS Rumina (45m, Gotland)
132 : Odin (75m, Narvik)
131 : Pansarskeppet Norge (30m, Narvik)
130 : Claes Uggla (30m, Örnsköldsvik)
129 : SS Spring (50m, Bergen)
128 : Parat (55m, Gulen)
127 : SS Ferndale (40m, Gulen)
126 : Frankenwald (40m, Gulen)
125 : Oldenburg (60m, Gulen)
124 : DS Radbod (60m, Ørstafjorden)
123 : Rimage: (60m, Ålesund)
122 : DS Iris (30m, Ålesund)
121 : Konsul Carl Fisser (50m, Ålesund)
120 : Pråmen (30m, Ålesund)
119 : Lektern (45m, Trondheim)
118 : Humber (50m, Öland)
117 : Gustav Wasa (25m, Oxelösund)
116 : Wenersborg (70m, )
115 : Fu Shan Hai (35-70m, Bornholm)
114 : Nicomedia (35m, Öland)
113 : SS Emmy Haase (55m, Öland)
112 : SS George (70m, Öland)
111 : Paschen (38m, Öland)
110 : CF Liljevals (65m)
109 : General Von Steuben (70m, Polen)
108 : Volvo 240 (5m, Knöppelåsen Luleå)
107 : Landego (68m, Harstad)
106 : Uranus (87m, Linnesöya)
105 : Z12 Erich Giese (70m, Galten, Narvik, Norge)
104 : Messerschmitt Bf 109 (57m, Naeroy, Norge)
103 : Heinkel 115C (15m, Nuvsvåg)
102 : Vesteraalen (45m, Nuvsvåg)
101 : X5 (40m, Alta)
100 : KHZ-57, Freighter (40m, Alta)
99 : Tug (40m, Alta)
98 : Lastfartyg (40m, Svarta havet Bulgarien)
97 : Skogstraktor MF 165 Kubik (15m, Luleå)
96 : Lingrävare Landsverk L58 (15m, Luleå)
95 : Pråm Brönnöysund
94 : Svartöstadsvraken (Luleå)
93 : Pråm + Bogserare (Stensborg, Luleå)
92 : Saab (Boden kraftstation)
91 : Opel (Vattenskidklubben, Luleå)
90 : Amarosten (Oskarsvarv, Luleå)
89 : Ingrid+Sefir(Oskarsvarv, Luleå)
88 : Lulviksvraket (Luleå)
87 : Motorbåten Bergnäsbron (Luleå)
86 : Säivisvraket (Säivis, Haparanda)
85 : Norden (Jävre, Piteå)
84 : Norra Hamn vraket (Luleå)
83 : Munksunds 5:an (Piteå)
82 : s/s Pan (Ystad)
81 : s/s Director Reppenhagen (Ubåtsmassakern/Öland)
80 : Grauten (Bjuröklubb, Skellefteå)
79 : Robur (Bjuröklubb, Skellefteå)
78 : Syria (Bjuröklubb, Skellefteå)
77 : Ullånger (Bjuröklubb, Skellefteå)
76 : Craigland (Bjuröklubb, Skellefteå)
75 : Tegelvraket (Bjuröklubb, Skellefteå)
74 : Alma (Bjuröklubb, Skellefteå)
73 : Oljetanke(r)n (40m, Nordmaling)
72 : Skeppsvik (Nordmaling)
71 : Blumenthal (20m, Nordmaling)
70 : Johan Nyberg (30m, Nordmaling)
69 : Connehatta (35m, Nordmaling)
68 : Meri (Fören, Ratan, Umeå).
67 : Meri (Aktern, Rödkallen Luleå).
66 : Björnklack "Fyr" (Luleå)
65 : Nederland & Kaskelot (Åland)
64 : Plus (Åland)
63 : m/s Gävle (Åland)
62 : S/S Romanby (Narvik)
61 : s/s Martha Heinrich Fisser (Narvik)
60 : m/s Stråssa (Narvik)
59 : m/s Neuenfels (Narvik)
58 : Dornier Do26 Seeadler (Narvik)
57 : Junker 52 (Narvik)
56 : HMS Eskimo fören (Narvik)
55 : H87 Hardy (Narvik)
54 : Z18 Hans Ludeman (Narvik)
53 : Z11 Bernd von Arnim (Narvik)
52 : Z9 Wolfgang Zenker (Narvik)
51 : Z13 Erich Köellner (Narvik)
50 : Z17 Dieter Von Roeder (Narvik)
49 : Z22 Anton Schmitt (Narvik)
48 : Z21 Whillelm Hedikamp (Narvik)
47 : Z2 Georg Thiele (Narvik)
46 : Z19 Hermann Kunne (Narvik)
45 : Dronning Maud (Gratangen, Norge)
44 : d/s Elise Schulte (Dyrøy, Norge)
43 : d/s Flint (Tromsö)
42 : d/s Sud Amerika (Tromsö)
41 : Heinkel 111 (Tromsö)
40 : Tirpiz (Tromsö)
39 : Belgica (Harstad)
38 : Blackwatch (Harstad)
37 : U-711 (55m, Harstad)
36 : d/s Nordstjernen (45-60m,Raftsundet/Lofoten)
35 : Svarten (25m, Linesöya, Norge)
34 : Treff (50m, Linesöya, Norge)
33 : Lita (Stocköya, Norge)
32 : Moi (Linesöya, Norge)
31 : Heimfjell (Linesöya, Norge)
30 : Vraket i Skafferiet (Saltstraumen)
29 : Lilla fiskebåten (Rognan, Norge)
28 : Film båten (Rognan, Norge)
27 : Skjaerstad (Rognan, Norge)
26 : Rabat (40m, Bodö, Norge)
25 : Effingham (12m, Bodö, Norge)
24 : Tanto (20m, Bodö Norge)
23 : Valfångare (Skøelv, Norge)
22 : Aud (Dyrøy, Norge)
21 : Condor FW200 (Lavangen, Norge)
20 : Sirius (45-70m, Dyrøy, Norge)
19 : Herräng (P-dyk, Ystad)
18 : Seglaren (P-dyk, Ystad)
17 : Betty af Brantevik (Langesund, Oxelösund)
16 : Johannes Russ (55m, Langesund, Oxelösund)
15 : M/S Baerum (25m, Naeroy, Norge)
14 : D/S Jarl (25m, Naeroy, Norge)
13 : Nerva (27-55m, Naeroy, Norge)
12 : Blåfjell (35m, Naeroy, Norge)
11 : Sekstant (60m, Naeroy, Norge)
10 : Martha (50m, Kongsfjorden)
9 : Curtis P40 (20m, Kirkenes)
8 : Johan Faulbaum (35m, Kirkenes)
7 : Wolsum (70m, Kirkenes)
6 : Kurland/Bornhofen (48m, Kirkenes)
5 : Karmøy (22m, Lødingen, Lofoten, Norge)
4 : Hamburg (25m, Svolvær, Lofoten, Norge)
3 : Ramø (21m, Henningsvær, Lofoten, Norge)
2 : Hadsel (42m, Reine, Lofoten, Norge)
1 : Gudrun Gisladottir (40m, Ballstad, Lofoten (N))