Mattias Olsson
Medlem nr #22388
40år från Sverige Skåne län

Befinner mig i: Sverige

Senast inloggad 2011-02-11 19:53
Maila


Du måste vara inloggad för att skicka mail!


Dykutbildningar
PADI Open Water (2008)


Open Water (2008)
Teori och pool på ProDive i Cairns. Övningar till havs med Tusa Dive i Cairns. Instruktör på Tusa var Lucinda "Lucy" P. McRobert.

Loggboken
ANTAL LOGGADE DYK: 15
9 timmar 11 min total bottentid
Medeltid: 36,7 Minuter.
Medeldjup: 16,4 meter.

Visa loggar »
Senaste foton:
Similan Islands från andra sidan ytan
Open Waterade i Aussie 2008. Verkade vara en kul grej att dyka, värt att prova tänkte jag. Ack så fel jag hade, det var ju inte bara kul, utan så in i helvetes jävla jätteroligt.

Har bara dykt i Australien och Thailand än men den listan ska vara väldigt lång när jag trillar av pinnen är det tänkt.

Är självklart sugen på att ta Advanced eller liknande så man slipper vara så jäkla begränsad. Blir kanske till sommaren om jag får tid.

Är för övrigt inte så där jättesugen på att dyka i Sverige, jag gillar inte kyla för 5 öre. Men jag ska prova innan jag avfärdar det helt, det finns ju guldkorn även här sägs det.

Öppen för förslag om någon har något trevligt eller smart på gång!

Här är en liten film jag klippt ihop från när vi dök och snorklade i Thailand. Det är filmat med en Canon Ixus 86 (nånting) kompaktkamera så kvallen är ju därefter. Sedan är det ju filmat av oerfarna OW-dykare som inte kan ett skit om kameror. Men va fan, det bjuds på close encounters med en Manta Ray och en havsköldpadda så lite sevärt kan det kanske vara ändå. :)