Namn: Lösen:

Torbjörn Gylleus Medlem nr #2417
51år från Sverige Stockholms län
Senast inloggad 2018-06-08 18:21
Maila
Stäng »

Du måste vara inloggad för att skicka mail!


Dykutbildningar
NAUI Technical Diver 1
Stäng »

Technical Diver 1
Micke Bergström 2007-05-19
NSS-CDS Cavern Diver
Stäng »

Cavern Diver
2009-05-18
Bil Phillips, Kim Davidsson - Speleotech, Tulum
NAUI Intro to Tech
Stäng »

Intro to Tech
Micke Bergström 2007-03-23
NAUI Master Scuba diver
Stäng »

Master Scuba diver
Jim Rokka
NAUI Nitrox diver
Stäng »

Nitrox diver
Åkersberga
PADI Rescue Diver
Stäng »

Rescue Diver
Oceanic
PADI Medic First Aid
PADI AOW
PADI OW

Loggboken
ANTAL LOGGADE DYK: 779
567 timmar 0 min total bottentid
Medeltid: 43,7 Minuter.
Medeldjup: 23,7 meter.
Visa loggar »
Senaste foton:
Personligt
Utrustning
- Santi Enduro,
- Mares 5mm
- Scubapro 7mm
- Fourth Element Proteus 5mm
- Santi BZ-400
- Agir backplate 5.1kg
- Agir backplate Aluminium - för resor
- 2 x Apeks DST XTX-50
- 2 x 12 Eurocylinder 232
- 1st Luxfer 80cuf med Aqua Lung Legend reggar
- 2st Luxfer 7L decoflaskor med Aqua Lung Legend reggar.
- OSTC 2N

Lyse:
- Dive Rite H10 Slimline
- Dive Rite LED LUX
- Nanight Tech

Scooter / DPV :
- Gavin Mini-G
- Cuda 400

Foto:
- Sony A7RII
- Nauticam A7II
- Sigma 15mm Fisheye
- Nauticam 140mm glass dome
- Olympus OM-D EM-5
- Panasonic 8mm Fisheye
- Nauticam EM-5
- Nauticam 4' Dome
- Nauticam Flexitray
- Sea&Sea 2 x fiber
- 2 x Sea&Sea YS-D1 blixtar
- 2 x Sea & sea YS-110a blixtar
- ULCS 2x4" + 2x8" + 2x12" armar
- RSU slave sensor (Heinrichs Weikamp)
- Triggerfish Slave Unit Sensor (Hedwig)
- BigBlue VL5800PTC videolampa
- 2 x BigBlue VL15000P PRO videolampor
Lite info om mig själv...

Min portfolio:
http://gylleus.se

Filmklipp från några dyk:
http://www.youtube.com/user/tgylleus#p/u

Min farsa var dyktokig, så jag blev mer eller mindre påtvingad en liten våtdräkt och en 1L-flaska med cyklon-reg. redan i 4-årsåldern i familjens pool.
foto

Sedan blev det ett och annat dyk under semestrar på västkusten när jag var omkring 10-år med AGA 324 och och en hemlimmad våtdräkt.
Började dyka mer på riktigt våren 2000 i samband med en resa med firman till väderöarna.

Nu har även sonen Kalle tagit CMAS * som en 3:e generationens dykare.

Dyker helst på vrak, och då gärna med någon historia bakom, även om det är en brädhög. Tycker det är rätt trist med rensade och avsiktligt sänkta vrak.

Svensk redaktör för DYK
http://dyk.net

Medlem i Marinarkeologiska sällskapet (MAS), Sollentuna SDK, LM DYK och P2.

Har dykt och bockat av följande ställen på kartan:
- Stockholms skärgård
- Svenska västkusten
- Åland
- Narvik, Ofoten och Lofoten
- Kristiansund
- Zanzibar
- Thailand
- Egypten
- Turkiet
- Cypern
- Gran canaria
- Florida
- Palau
- Truk Lagoon
- Island
- Malta
- Spanien, Costa Brava
- Ubåtsmassakern - Öland
- Mexico
- Kanada - British Columbia
- Italien, sötvattensdyk
- Estland
- Skottland - Scapa Flow


Dykta vrak:
1100-talskogg - Jungfrufjärden
Aida - Röda havet
Aikoku Maru - Truk Lagoon
Anna-Maria - Dalarö
Bellona - Öregrund
Betty af Brantevik - Hävringe
Betty Bomber - Truk lagoon
Beaufort Fighter - Malta
Björns vrak - Biskopsön
Bordellen - Stockholm
Brummer - Scapa Flow
Byälven - Fjuk, Vättern
Capella - Arköbådan
Carnatic - Röda havet
Carolita / X131 - Malta
Caskelot - Åland
Chrisoula K - Röda havet
Cöln II - Scapa Flow
Dalarövraket - Edesön
D/S Dronning Maude - Foldvik
D/S Kvaernes - Kristiansund
D/S Nordstjernen - Raftsundet
Dresten - Scapa Flow
Dunraven - Röda havet
Dyviksvraket - Tyresö
El Mina - Röda havet
Emily Flying boat - Truk lagoon
Falken - Fredhäll
Fridhem - Nynäshamn
Fritidsbåten - Jönköping
Fritz Wollmers - Oxelösund
Fujikawa Maru -Truk lagoon
Fujisan Maru - Truk lagoon
Fula gubben - Huvudskär
Fumitsuki - Truk lagoon
Fylgia - Huvudskär
Fyrspännaren - Rundklubben
Fäderneslandet - Revskär
Galeasen - Värmdö
Giannis D - Röda havet
Gobernador Bories - Scapa Flow
Grässkärsvraket - Landsort
Gröne jägaren - Dalarö
Gustav Wasa - Arköbådan
Gåsstenvraket - Singö
Hajen - Vättern
Hansa - Landsort
Harburg - Lidingö
Harm - Lillsved
Heian Maru - Truk lagoon
Henny af Waxholm - Grisslehamn
Hesperius - Märket
HMS Eldaren - Landsort
Hoki Maru - Truk Lagoon
Hulda af Ven - Kymmendö
I-169 - Truk Lagoon
Iljusha Minsvepare - Estland
Ingrid Horn - Dalarö
Imperial Eagle - Malta
Iolanthe - Oxelösund
Junker 52 - Harvigvattne
Jutholmsvraket . Dalarö
Kai - Söderhälls fyr
Karlholm - Sladdarön
Karwela - Gozo
Kastellvraken - Vaxholm
Kastytis - Gryts skärgård
Kensho Maru - Truk lagoon
Ketty - Västervik
Kimon M - Röda havet
King Cruiser - Thailand
Kingston - Röda havet
Kiyosumi Maru - Truk lagoon
Kostervraket - Mysingen
Kronprinz Wilhelm - Scapa Flow
Kiyosumi Maru - Truk lagoon
Köning - Scapa Flow
Le polynesien - Malta
Lyderhorn - Märket
M/S Neuenfels - Narvik
M/S Storö (Trassel) - Rindö
M/S Stråssa - Narvik
Marina Wreck - Röda havet
Matilda - Vättern
Mannes vrak - Ornö
Margareta av vätö
Mariane - Oxelösund
Markgraf - Scapa Flow
Melanie - Långviksskär
Mohammed Hisballa - Röda havet
Momokawa Maru - Truk lagoon
Munin (Torpedbåten)
Namnlös segelångare - Blekinge
Nederland - Åland
Nicke - Landsort
Nida - märket
Nippo Maru - Truk lagoon
Numidia - Röda havet
Ocean - Oxelösund
Oleg Koshevoi - Landsort
P29 - Cirkewwa - Malta
Pantari - Slottsgrundet
Petterssonbåten - Allmänningsgrund
Plus - Åland
Pråm vid Idöborg - Nämndö
Riksäpplet - Dalarö
Rio - Salt, Kungshamn
Rio de janeiro maru - Truk lagoon
Rosalie Moller - Egypten
Rozi - Cirkewwa - Malta
Räfsnäsvraket - Räfsnäs
S/S Argo - Blekinge
S/S Belliver - Märket
S/S Byälven - Vättern
S/S Director Reppenhagen
S/S Martha Heinrich Fisser - Narvik
S/S Nicomedia
S/S Romanby - Narvik
Saab J29 Tunnan - Stora Harsjön
Salem Express - Röda havet
San Fransisco Maru - Truk lagoon
Sankisan Maru - Truk lagoon
Sappemeer - Rödkläpparna
Scott Craig - Malta
Severn af Carlscrona (Trubbnos) - Soparklubben
Shinkoku Maru - Truk lagoon
Simson - Slottsgrundet
Sjöhäxan - Gryts skärgård
Skiftet - Åland
Snapp, Rundklubben
Stubborn - Malta
Suggan - Sandö sugga
Susanna - Röda havet
Svanen - Oxelösund
Svartfotsvraket - Djurö
Tabarka - Scapa Flow
Tattran, Nynäshamn
TB 384 Mecum - Trälhavet
TB 388 - Landsort
Teshio Maru - Palau
Thistlegorm - Röda havet
Tore - Alviks Strand
Torp - Kristiansund
Tug boat 2 - Malta
Tyr - Ornö
Tysken - Vättern
Um El Faroud - Malta
Ulrika - Vättern
Unkai Maru - Truk lagoon
Warfundy - Grundkallen
Vanja, Minsvepare - Estland
Vesta - Öregrundsgrepen
Victor - Ornö
Viljandi - Västervik
Vrakkyrkogården - Hargshamn
Värdshusvraket - Stora Essingen
Yamagiri Maru - Truk lagoon
Ymer - Västervik
Yolanda - Röda havet
Z19 Herrman Künne - Narvik
Z21 Wilhelm Heidkamp - Narvik
Z22 Anton Schmidt - Narvik
Zenobia - Larnaca - Cypern