Dyk nr: 714, Skår, Gullmaren


DYKARE :
PARKAMRAT :
Andreas, Henrik  
DATUM :
2004-12-12
MAXDJUP :
31,4 meter
DYKTID :
57 minuter

Åkte upp till Gullmaren för att se om vi kunde hitta några bläckisar. De lös med sin frånvaro men vi fick ett trevligt dyk ändå.

Sikten i ytvattnet var rätt kass och dessutom var det sweinhundkallt - föga förvånande var det dessutom sött... *s*

Från tre meter och ner till femton, tjugo var det riktigt bra sikt - trevligt! Under 20 började det bli lite sämre igen - dock fortfarande helt OK.

Rätt mycket småfisk och och en mängd erimiter. Andreas hittade även en trollkrabba som låg och tryckte i en skreva. Fotade den och märkte sedan att vi tappat bort Henrik. Gjorde en sansad uppstigning till ytan där vi hittade Henrik - visade sig att han specialstuderat en havskräfta vilket gjorde honom lite ouppmärksam på oss.

Well, well det var bara att fortsätta så vi gick ner på cirkus 15 meter och simmade tillbaks mot istigningsplatsen. Gjorde ett säkerhetsstopp (som vanligt) och gick upp.

Det var inte jättevarmt i vattnet kan man väl säga så man var lite nerkyld på slutet. Glad att jag använde torrhandskar idag - gjorde att jag snabbt fick upp temperaturen igen.

Luft 2x12x200 (ca 70 bar)

Behagligt väder - 6-7 grader och lite solsken.