Dyk nr: 77, Smörvattnet, Gunnilse


DYKARE :
PARKAMRAT :
Göran A  
DATUM :
2007-09-10
MAXDJUP :
14,7 meter
DYKTID :
37 minuter
VISAD :
980 ggr

Troligtvis mitt sämsta dyk hittills.

Varken Göran eller jag hade kollat upp exakt var det låg så vi fick köra runt ett tag innan vi hitta... Smart. Skulle vara "en klar källsjö med både aborre, gäddor, insjökräftor och näckrosor" men det var det inte... Såg ett grodyngel, 2 abborrar på ca 15 cm och ett litet stim med småabborar. Samt en massa skräp. Gick först en liten bit åt höger, sen snedda vi över och gick upp efter 10 min - tyckte det räckte så. Vi fortsatte dock en bit åt vänster och där var det lite bättre - en liten vägg + fiskarna.

Sikten var över 6 m ca 6 m. Under ca 2 m. Temp ovan 6 m ca 14, under ca 4 (mintemp enligt Göran 2,8 grader - kallt som fan va det iaf). Knivskarpt språngskikt. Luft i 250, upp 150.

Krånglig uppstigning från maxdjupet; svårt att hålla avvägningen - fick flera varningar om snabb uppstigning och säkerhets stoppet var pendlande mellan 6-3 m. Jag som är dålig eller är det svårare i sötvatten? Medeldjup 5,2 m.