Dyk nr: 911, Hällebäck, Gullmaren
Dykhets med CDK. Stefan G, Andreas N, Dan E, Richard D, Josefin D och jag.
Hämtade upp Andreas på vägen och for upp mot Gullmaren i mörkret. AN, SG och DE skulle dekodyka så jag, RD och JD stannade på land en stund. Under tiden plockade vi ihop RD:s flaskpaket. Han har köpt sig ett par dubbeltolvor och nu var det dags för premiärdyk.
Han fick låna ett DS4-steg av mig för att kunna dyka med en reg på varje uttag. Tyvärr lyckades jag tappa hans 2:a-steg i marken så att venturivredet gick av (har aldrig varit med om att det skulle vara ömtåligt...??) - pga detta fick han låna även ett 2:a steg... Blev i vilket fall rätt smutt när det väl var färdigt.
Efter detta var det dags för fika medan de andra till slut kom i vattnet...och sedan väntan på att de skulle komma upp.
Vi ploppade i strax efter att de andra kom upp till ytan. Låg på botten utanför flytbryggan en stund och vägde av lite och kollade all ny utrustning för RD och JD. RD fick även prova på lite krandrillar med det gick sådär då remstället var lite tight - ändras till nästa dyk.
Gick upp och sa till dykledningen att vi börjar dyka. Simmade ut åt höger. Var inte så värst mycket liv - en del fisk, trollhummer mm. Vände strax efter det stora stenröset.
När vi kom upp var det dags för lite fika igen medan vi jagade i de andra. Tiden hade runnit iväg lite grand så jag bestämde mig för att det inte fanns tid för ett andradyk (vilket var bra då det blev på håret senare på kvällen). Packade ihop mina grejer så att det bara skulle vara att slänga in AN och hans grejer och åka när de kom upp.
...och så blev det. Lämnade Gullmaren strax efter 15. Hemma vid 16:45 och var på 40-årskalas kl 18:00.
Luft 2x12x200 (ca 60 bar)