Dyk nr: 259, Fossen (Gullmaren) dykplats 2
Lödagsdykning igen denna gången utan vare catarina eller tomas,
hur ska detta gå :P
Åkte upp till gullmaren och fossen och mötte upp Annika, Joachim, Susanne och Thomas. Denna gång på en plats mer åt väster än vanligt. vi bytte om och hopade i.
Jag Thomas och susann skulle köra ihop. vi gick ner kl 10:30.
Strax efter nedgång fick susanne problem med sina handskar och avbröt dyket. Jag och thomas körde vidare åt höger ned efter bergsväggarna. inte så värst mycket att se där, men en kollonimanet ca 1m lång fick jag se igen på ca 30m.(Kul)
vi gick ned till 37m där vi vände då thomas började få dåligt med luft. vi vände åter och steg sakta uppåt. när vi kom upp till ytan var dom andra redan uppe på land. Sen var det dags för grillning. dom andra körde uddevallare och jag baconlindad winerkorv, slutade med att alla satt och käkade baconlindad wienerkorv mmm.
får nog ta med mer nästa gång :-)
Strålande solsken var det med så vi satt och gottade oss i solen en bra stund.