Dyk nr: 312, Hallshuk, Gotland, Sverige


DYKARE :
PARKAMRAT :
DATUM :
2009-12-31
MAXDJUP :
10,5 meter
DYKTID :
38 minuter
VATTENTEMP :
3 grader
SIKT :
8 meter
VISAD :
690 ggr

Klicka för förstoring

Till album »

Ahhh, Nyårsdyk!

Buffy var tjurig. Fick kalla på Kommendörkapen Jurgen som fick bogsera igång och då vips på 5 meter så rullar hon igång.

Sen anländer jag till Liffride för att plocka upp Matti som dock slapp packningen i och med att jag fixat allt hemma. Vi sladdade iväg mot Hall med viss bävan om att vägen skulle vara oplogad men Barthen var ju där med brorsan häromdagen så helt illa kunde det väl inte vara ändå.

Vägen var ok och vi tog oss dessutom ner till stranden - fantastisk terrängbil! Också!

Vågorna var kraftiga, riktigt stora t o m trots att havet i övrigt var lugnt. Kan ha berott på att det var lågvatten med en 40-50 cm. Efter påklädnad började vi vandringen utåt och den var inte helt problemfri. Båda välte vi ett par gånger och klev ner i skrevor och diken samtidigt som vågorna, ibland över 1 meter höga, slet iväg med oss.

En sista ansträngning och så kom vi äntligen ner i vattnet. Jag hade uppenbarligen lyckats få en frysning på inflatorn för vingen fylldes och pyste ut luft ur dumpventilen hela tiden. Jag kopplade loss luften från inflatorn och väntade ett tag så stoppade det.

Väl nere så var det tvättmaskin som rådde. Mellan ytan och 4 m djup så for vi som vantar fram och tillbaka, upp och ner. Hade kameran i fickan och den fick sig ett antal törnar när jag dunkade emot stenar och annat så jag plockade upp den och försökte fota (hmm, blev väl inte heltbra, inte så lätt att få skärpa när man kastas runt hela tiden.

Matti hade fått låna ett par handskar och min RoLock som jag moterat vilket verkade funka och hålla tätt. Trots låg temp så var vi båda varma och gosiga men efter en 20 min så gjorde sig läckan i vänster ben påmind. Vi drog ner lite djupare innan tillbakasim. Matti blev lätt och fick samla på stenar för att vara med. Jag tyckte nog att vi fick se lite nya formationer men det kan vara lågvattnet som spelar spratt. Vi höll oss lite norr om stenen vilket inte är brukligt.

Efter drygt 30 min så tummade vi men vågorna var ännu värre än vid igång. Såg ruskigt mäktigt ut underifrån och nivån höjdes och sjönk med stor nivåskillnad. Vi skildes och satte fart uppåt och sen gällde det bara att simma på inåt. Vid vågorna så sköljdes jag en meter framåt och tre meter norrut (utmed kusten ut ur viken) för strömmarna var mycket starka. Slit och släp och till sist var vi båda uppe.

Möttes av familjer och vänner och varm glögg och god korv och härligt gemyt.

Gott nytt år!

0 vikt
Faber 2 x 7 x 300
130 -> 60
SAC 16,6