Dyk nr: 188, Ramhälls gruva, Östhammar
Medlurad till Ramhälls gruvor av Mikael. Riktigt häftigt ställe med övergivna byggnader och hål i marken. Efter att ha halsat i sig middagen Gulasch ur en termos och kikat på betongen bar det av tillbaka till bilen för att snickra på en dykplan.
Dagen till ära hade jag tagit mitt sommarkit, med våtdräkt och enkelpaket. Promenerade ombytta till ett ställe som såg bra ut för ikliv. Så fort jag hoppade i kände jag att det skulle bli kallt. Flåsade på ytan. Kom ned på ca fem meter och det var verkligen ingen sikt alls, och pga av att min huva är lite liten så frös jag så in i helskotta om pannan. Blev nästan helt paralyserad av kyla. Signalerade upp och vi gick upp.
Snackade lite om sikten och kylan bland annat, simmade iväg till ett annat ställe och gick ned där i stället. Sikten var bättre, uppemot en meter längs klippväggarna. Men kylan bestod givetvis så efter 2+7 minuter dykning hade jag fått nog. Spenderade kanske en ca 20 minuter på ytan och utforskade så gott det gick. Massa nedfallna träd, äckligt grönt gojs, och små fiskar som möjligen var Björkna (som enligt uppgift ska finnas här).
Synd på en sån vacker dykplats att ha så dålig sikt. Synd att jag inte kunde lista ut att gruvhål är kalla som satan.
12 liter 200->?
2 kg bälte+2kg flaska
6,5mm semi-dry, våthandske, boots.