Ambient pressure varnar för felaktig slang på rebreather

Publicerad den 19 augusti 2008  (Läst 2 427 gånger.)





Övre slang korrekt, den undre saknar pressning.
Övre slang korrekt, den undre saknar pressning.

Varningen gäller lågtrycksslangar till Evolution och Inspiration Rebreathers som företaget levererat och där pressningen i lågtrycksslangarna varit felaktiga eller saknats. Detta kan leda till att slangen lossnar.

Mer om varningen hittar du här:
http://www.apdiving.com/company/apd_manufacturer_recall_notice_150808.pdf

Diskutera:
https://www.dykarna.nu/forum/ap-diving-insp-evo-officiell-varning-for-fel-273900/



Taggar:  Rebreather Produktvarningar
Micke Tilja
Micke Tilja

Kontakta


Du måste vara inloggad för att skicka mail!

Tidigare nyheter

Kommuner saknar räddningsdykare

2008-08-18
Kommuner saknar räddningsdykare
Höga kostnader och få drunkningstillbud anges som skäl. Rättvik är en av få kommuner som har räddningsdykare i beredskap dygnet runt. Det är en självklarhet ..»

Dalarövrak undersöks på nytt

2008-08-17
Dalarövrak undersöks på nytt
Arbetet är ett led i planeringen av en dykpark i det mycket vrakrika Dalaröområdet. Många av lämningarna är unika och samtidigt väldigt sköra. Undersökningarna ..»

Esbjörn Svenssons utredning avslutad

2008-08-17
Esbjörn Svenssons utredning avslutad
Därmed kommer inte dykinstruktören att åtalas för vållande till annans död. -Han tycks ha följt regelboken, säger kriminalinspektör Björn Eriksson till ..»

Oxygène öppnar dykcenter på The Manta Resort på Pemba Island

2008-08-14
Oxygène öppnar dykcenter på The Manta Resort på Pemba Island
- Pemba har länge varit berömda för sin fantastiska dykning och det känns oerhört inspirerande att öppna upp portarna för fler dykentusiaster att upptäcka ..»

Fler nyheter »    Tipsa oss »