Sveriges längsta undervattensgrotta har växt till 520 meter
Publicerad den 27 mars 2010 (Läst 2 705 gånger.)
Under årets "Expedition Bjurälven" har dykare karterat ytterligare 260 meter och på så vis nått 520 meter av karterad grotta.
Under vecka 11 och 12 har det varit full aktivitet uppe i Norra Jämtland. På gränsen mot Norge ringlar sig Bjurälven fram i fjällandskapet. Älven kallas i folkmun för "den osynliga älven" då den vid lågvatten bitvis försvinner ner under jord för att sedan dyka upp igen ett par kilometer nedströms.
Det är dessa hittills outforskade grottor som en projektgrupp från Speleologförbundet under fyra års tid utforskat.
Under årets expedition har dykarna lyckats med att fördubbla längden på det karterade området och man är nu uppe i totalt 520 meter grotta.
-"För varje år hittar vi bara fler och större gångar, vi har förmodligen bara sett en liten bit av detta enorma grottsystem" säger en av dykarna.
Mer information om projektet finns på expeditionens hemsida:
http://www.expeditionbjuralven.se
Relaterade artiklarStor "Tempelsal" hittad vid grottdykning i BjurälvenSveriges längsta undervattensgrotta utforskas vidareTaggar: Grottdykning Bjurälven
ANNONS 
Tidigare nyheter

2010-03-23
Misslyckande att skydda hajar och tonfisk
Stämningen bland många delegater och aktivister vid mötet i Qatar beskrevs igår som ”spänd och dyster”. Många hade väntat sig att EU-förslaget att reglera ..»

2010-03-22
Sju minor röjs i svenska vatten
Sju av de totalt cirka 80 minor som ska röjas finns i svensk ekonomisk zon. De flesta finns i finländska vatten, enligt ett pressmeddelande från Nord ..»

2010-03-17
KBV’s nya system för havsövervakning
Den 12:e mars lanserades KBV’s nya övervakningssystem, Sjöbasis, som slår ihop information från olika andra myndighetssystem. De myndigheter som deltar ..»
Fler nyheter » Tipsa oss »