Dykare drogs ner till 70 meters djup i Saltstraumen, Norge

Publicerad den 19 mars 2008  (Läst 8 247 gånger.)





Foto: William Hemberg
Foto: William Hemberg

Saltstraumen i nordnorge är världens starkaste tidvattensström. Björn Håvard Isaksen dök tillsammans med sina kamrater på den populära dykplatsen när något gick fel och plötsligt drogs Björn ner till 70 meters djup, skräckfärden varade knappt en minut och Björn mår efter omständigheterna bra.

Läs vidare på:
http://www.dagbladet.no/nyheter/2008/03/09/529242.html

Relaterat:
Ett strömdyk i Norge:
https://www.dykarna.nu/lasning/ett-stromdyk-i-norge-28.html



Micke Tilja
Micke Tilja

Kontakta


Du måste vara inloggad för att skicka mail!

Tidigare nyheter

Australiskt krigsfartyg funnet efter 67 år på botten

2008-03-17
Australiskt krigsfartyg funnet efter 67 år på botten
Eter många års sökningar har slutligen denna gåta kunnat lösas. Den australiska flottans tolthet, HMAS "Sydney", sänktes i Indiska oceanen av det tyska ..»

Tvingas avslöja vrakposition

2008-03-17
Tvingas avslöja vrakposition
Odyssey förde skatten i land i Gibraltar i fjol. Därifrån flögs den till huvudkontoret i Florida. Spanien misstänker att vraket ligger på spanskt territorialvatten. ..»

Forskare har hittat Sveriges längsta grottsystem under vatten

2008-03-17
Forskare har hittat Sveriges längsta grottsystem under vatten
Dryga tiotalet grottforskare och dykare har sedan förra lördagen gjort ett stort antal nedstigningar via den så kallade Dolinsjön vid Bjurälven, alldeles ..»

Gatumålningar ska locka dykare och mässbesökare

2008-03-13
Gatumålningar ska locka dykare och mässbesökare
Diving Village är en del av Vildmarksmässan och består av en mängd olika utställare inom dykning. För att locka fler besökare ut till mässan i Älvsjö, ..»

Fler nyheter »    Tipsa oss »