Namn: Lösen:

Nya dykningar på Anna Maria

Publicerad den 30 september 2010  (Läst 3 090 gånger.)






Lilla: Vraket (P Höglund, SSHM)<br>Stora: Mätningar blir skisser (N Eriksson, Södertörns Högskola)
Lilla: Vraket (P Höglund, SSHM)
Stora: Mätningar blir skisser (N Eriksson, Södertörns Högskola)

Undersökningarna är förberedelser inför den blivande dykparken vid Dalarö, där man går igenom de vrak som kommer omfattas av dykparken. Tidigare har man undersökt både Jutholmsvraket och Dalarövraket, nu är turen kommer till Anna Maria en flöjtbyggd saltskuta som sjönk 1709 efter en brand ombord då hon låg infrusen i isen.
Vraket var tidigare en mycket populär dykplats i stockholmområdet, men sedan 2001 råder dykförbud på vraket på grund av skadegörelse.

Anna Maria undersöktes tidigare på 1980-talet, men de nuvarande undersökningarna syftar inte till att klarlägga fartygets historia, utan skall utgöra underlag för övervakningen av vrakens förfall inför den kontroll som kommer med den nya dykparken som skall vara klar att öppna nästa år. Detta eftersom man vill kunna kontrollera vilken effekt dykningarna har och i så fall eventuellt kunna kontrollera dykningarna hårdare. Bland annat så håller man på dokumenterar alla skeppstimmer ombord och löst liggande ute på botten. Materialet från 80-talet kommer väl till användning, men uppdateras och kompletteras. En av de ursprungliga undersökarna P A Pettersson har också varit och besök arbetet.
I arbetet är ett samarbete mellan Sjöhistoriska Museet och MARIS på Södertörns Högskola och man använder både dykare och ROV, och dokumentationen sker både med skisser, mätningar, foton och film.

Läs mer om arbetet:
http://www.sjohistoriska.se/sv/Kusten-runt/Marinarkeologi/Blogg

Läs mer om vraket:
https://www.dykarna.nu/dykplatser/dalaro-saltskutan-anna-maria-570.html
http://www.fmis.raa.se/cocoon/fornsok/search.html?objektid=18000000050243&tab=3
http://www.sjohistoriska.se/sv/Kusten-runt/Marinarkeologi/Vrak-i-Ostersjon/Dalarovraket/Ingrid-Horn
http://www.dalaro.info/page9.html
http://sv.wikipedia.org/wiki/Anna-Maria



Denna artikel diskuteras i
forumet

Relaterade artiklar
Nya avslöjanden om Jutholmsvraket

Taggar:  Vrakfynd Sjöhistoriska Museet Marinarkeologi Dykpark Dalarö
Pär Ahlgren
Pär Ahlgren

Kontakta


Du måste vara inloggad för att skicka mail!

Tidigare nyheter

Vikingatiden visas i akvarium

2010-09-29
Vikingatiden visas i akvarium
Under två veckor har Sjöhistoriska museet tillsammans med Södertörns högskola genomfört en uppmärksammad undersökning av sjöbottnen utanför Svarta jorden ..»

Estonia-arkivet hotas av ekonomi

2010-09-28
Estonia-arkivet hotas av ekonomi
Estonia-arkivet är en databas med ~15 000 sökbara rapporter omfattande 70 000 – 80 000 sidor som med sina nästa en halv miljon besökare är den sökbara ..»

Två danska dykare saknade i Norge

2010-09-27
Två danska dykare saknade i Norge
Det var vid 13:30 som larmet kom in till räddningstjänsten i Kristiansand, två dykare hade överskridit sin dyktid med en halvtimme och rapporterades som ..»

Stöld från historisk brittisk ubåt

2010-09-25
Stöld från historisk brittisk ubåt
HMS Holland 5 var en brittisk experimentubåt och sjönk 1912 under bogsering till upphuggning. Vraket återfanns på 2000 och är sedan 2005 skyddad under ..»

Fler nyheter »    Tipsa oss »