Nytt världsrekord i fridykning

Publicerad den 20 augusti 2002 






Tanya Streeter satte i helgen nytt världsrekord i kategorin "No limit" inom fridykning. Den 29 åriga amerikanskan slog det tidigare rekordet på 154 meter. Det nya världsrekordet lyder 160 meter och tog tre minuter och tjugosex sekunder att genomföra.

Källa: http://www.redefineyourlimits.com/



Taggar:  Världsrekord Fridykning
Micke Tilja
Micke Tilja

Kontakta


Du måste vara inloggad för att skicka mail!

Tidigare nyheter
2002-08-18
Åländska vrak plundrade
Så här beskrivs Ålands vrak av ett dykcenter: "Åland har en fullständigt unik dyklagstiftning, som säger att dykning endast får ske med tillstånd av ..»
2002-08-18
Tyska kvinnan avled
Den tyska kvinnan som i onsdags skadades efter en dykolycka i Uddevalla avled till följd av de hjärnskador hon ådrog sig efter att fått slut på luften ..»
2002-08-16
Cykel för snorklare snart på marknaden
Douglas Buchanan heter mannen bakom idén till "undervattenscykeln" som beräknas finnas på marknaden under hösten. Idén uppkom under Douglas semester ..»
2002-08-15
Kvinna medvetslös efter dykolycka
En tysk kvinna i 35-årsåldern fick livshotande skador efter en dykolycka vid Väderöarna utanför Fjällbacka i går eftermiddag. Fyra dykare var nere ..»

Fler nyheter »    Tipsa oss »