Namn: Lösen:

GPS och höjdmätare i ny tålig Panasonic

Publicerad den 27 januari 2011  (Läst 2 734 gånger.)





Panasonic FT3
Kamera Panasonic FT3

Utöver vattentåligheten till 12 meters djup anger Panasonic även att FT3 ska klara fall från 2 meters höjd, vara dammtålig och ge full funktionalitet ner till minus 10 grader (0 grader är normalt för en kamera).

Objektivet som är av periskoptyp har en 4,6 gångers zoom med bildstabilisering och en bildvinkel motsvarande 28-128 mm i småbildsformatet.

Skärmen är den enda punkten som inte känns maxad. Den är blott 2,7 tum stor med en upplösning på 230.000 bildpunkter.

Panasonic anger maximal filmstorlek till 1920x1080 pixlar (full-HD) i AVCHD.

Förutom GPS, kompass, höjdmätare och barometer har även Panasonic FT3 möjlighet att fotografera panoramabilder i 3D genom att ta 20 bilder. Det går också välja olika bildproportioner 1:1, 3:2 och 16:9 utöver sensorns 4:3-format.

Källa:
http://www.fotosidan.se/cldoc/59444.htm



Taggar:  UV-kameror
Micke Tilja
Micke Tilja

Kontakta


Du måste vara inloggad för att skicka mail!

Tidigare nyheter

Håll andan med Annelie Pompe på liveaboard i Röda havet

2011-01-25
Håll andan med Annelie Pompe på liveaboard i Röda havet
PRESSRELEASE Enklare fridykning och andningsträning kommer erbjudas under första halvan av dagarna (1 dyksession). Du får möjlighet att fridyka med ..»

Sjöfartsverket utredning om miljöfarliga vrak klar

2011-01-22
Sjöfartsverket utredning om miljöfarliga vrak klar
2009 gav regeringen Sjöfartsverket i uppgift att göra en inventering av miljöfarliga vrak i Sverige, och den 14 januari i år så ble utredningen klar. Utredningen ..»

Artificiellt rev i Vättern

2011-01-22
Artificiellt rev i Vättern
Motala Båtvarv har under flera år haft en båten Elsa liggande som vars ägare inte tar ansvar eller betalar för, och Kronofogden har blivit inblandad utan ..»

Världsrekordförsök för hajarnas skull

2011-01-19
Världsrekordförsök för hajarnas skull
En dykskola i Helsingborg står bakom eventet som äger rum i hajbassängen på Kolmårdens Tropicarium. Syftet är att få så många människor som möjligt att ..»

Fler nyheter »    Tipsa oss »