Pistolfynd på Dalarövraket undersöks
Publicerad den 23 april 2008 (Läst 3 451 gånger.)
Fyndet gjordes på övre däck och man hoppas nu att den ska kunna hjälpa forskarna i det fortsatta pusselarbetet.
Skiss av pistolfyndet gjord av Niklas Eriksson, SMM
Det var under två veckor i maj förra året som arkeologerna dök vid vraket som upptäcktes 2003 av en grupp dykare från Marina kultursällskapet. Dalarövraket är cirka 20 meter långt, är ovanligt välbevarat och har rikligt med föremål kvar ombord – block från riggen, krus och koppar från byssan, verktyg och vapen. Skrovet står helt på botten med två undermaster fortfarande i upprätt läge. Ett så välbevarat skrov ger arkeologerna helt nya möjligheter att arbeta utifrån ett mer rumsligt, tredimensionellt perspektiv. Det kan ge nya kunskaper om skeppskonstruktion och om livet ombord på 1600-talet.
– Känslan när man besöker vraket på botten kan jämföras med att kliva in i ett torp från 1600-talet där grötfatet fortfarande står kvar på bordet, exakt så som någon lämnade det för 350 år sen. Det är lite av ett experiment att försöka få ut så mycket kunskap som möjligt och samtidigt låta det vara så orört som möjligt, för att också andra ska kunna uppleva den här unika miljön, säger Patrik Höglund, arkeolog vid Statens maritima museer.
Pistolkolv av valnötsträ
En pusselbit när vraket nu analyseras är kolven från en pistol på övre däck. Expertis från Armémuseum och Livrustkammaren har deltagit i analysen. Pistolkolven är snarlik en modell som man vet tillverkades i 1 100 exemplar för svenska flottan år 1683. Bara två kända exemplar av modellen finns bevarade och tillhör Armémuseum. En vedartsanalys har nu visat att den funna pistolkolven är tillverkad i valnötsträ.
– Just det faktum att Dalarövrakets kolv är av valnöt gör oss lite osäkra på om det verkligen är den svenska pistolmodellen. Valnöt var ett ganska exklusivt träslag och knappast något som man använde när man masstillverkade vapen för flottan. Vi ska även jämföra kolven med utländska vapen från den tiden, berättar Patrik Höglund.
Fler nyheter från tidningen DYK hittar du på
http://www.dyk.net
Relaterade artiklarDalarövrakets gåtor - Om det ”nya” 1600-talsvraketUndervattenskamera ska skydda "Dalarövraket"Dykförbud infört på 1600-tals vraket vid DalaröFilm från 1600-talsvraketDalarö vill erbjuda vrakdykningUnikt vrakfynd funnet i Stockholm skärgårdTaggar: SMM Marinarkeologi Dalarövraket