Sjöborren ser med hela kroppen
Publicerad den 28 juni 2011 (Läst 3 294 gånger.)
Forskare vid Göteborgs Universitet har gjort nya upptäckter rörande hur sjöborrar ser, de ser nämlingen med hela kroppen.
Stora: Taollan82 (Wikipedia), Lilla: Minette Layne (Wikipedia)
Forskare vid institutionen för marin ekologi vid Göteborgs universitet har undersökt sjöborre av arten California purple sea urchin (Strongylocentrotus purpuratus) och gjort nya upptäcker kring hur djuret ser.
Genom att studera var djuret har ögonproteinet opsin så ville man fastställa vilken del av djuret som hanterade synintryck. Svaret blev förvånande nog att det inte var en speciell del av kroppen, utan proteinet finns både vid toppen och roten av varje rörformad slangfot som sitter över hela djuret. Kort sagt, hela kroppen ser. Synintrycken från kroppens yta avges sedan på skelettet där ljusavkännande celler finns och djuret får på så sätt ett riktat seende enligt forskarna. Ungdjur som ännu inte utvecklat skelett kan därför inte heller ta emot synintryck.
Studien har publicerats i den vetenskapstidskriften Proceedings of National Academy of Sciences, PNAS.
Läs mer:
http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.661929-sjoborren-ser-med-hela-kroppen
http://www.pnas.org/content/early/2011/04/26/1018495108.short
http://reefbuilders.com/2011/05/02/sea-urchin-eye
Wikipedia (eng) om den studerade arten:
http://en.wikipedia.org/wiki/Strongylocentrotus_purpuratus
Denna artikel diskuteras iforumetTaggar: Marinbiologi Forskning
ANNONS 
Tidigare nyheter

2011-06-26
Tidvattenverk blir risk för dykare
I sundet in till havsviken Strandford Lough sitter ett tidvattenkraftverk som förser 1500 hushåll med el. Verket består av två stora propellrar med en ..»

2011-06-25
Braxfiske skall minska övergödningen
Östhammarfjärden i Roslagen är en trång havsvik och bedöms som en av de mest övergödda områdena i norra Östersjön. Just nu pågår ett forskningsprojekt ..»

2011-06-25
Pump syresätten botten i Lännerstasundet
I Lännerstasundet utanför Stockholm så har man installerat en pump som skall pumpa ner syrerikt ytvatten till botten i ett försök att motverka övergödningen ..»
Fler nyheter » Tipsa oss »