Sökningen efter saknade danskar avslutad

Publicerad den 8 oktober 2010  (Läst 3 105 gånger.)






Norska myndigheter har nu avslutat sökandet efter de två danska dykare som saknas efter ett vrakdyk på vraket Seattle den 26:e september utanför Kristiansand i södra Norge.

Man har sökt med både dykare och ROV både i och utanför vraket utan att finna spår efter dykarna, och de inblandade ställer sig nu tveksamma till att dykarna skulle finnas inne i vraket.

Så vida inte ny information kommer fram, så kommer sökningarna på vraket inte att återupptas.

Läs mer:
http://dyk.net/nyheter/s%C3%B6kningen-seattle-har-avslutats



Relaterade artiklar
Omkommen funnen på "Seattle"
Seattle genomsöks med miniubåt
Två danska dykare saknade i Norge

Taggar:  Dykolycka
Pär Ahlgren
Pär Ahlgren

Kontakta


Du måste vara inloggad för att skicka mail!

Tidigare nyheter

Annelie Pompe har satt nytt världsrekord

2010-10-06
Annelie Pompe har satt nytt världsrekord
Linan sträckte sig rakt ner i djupet. Annelie tog ett sista andetag, höll i släden och satsade neråt. En dryg minut gick, fortfarande susade hon djupare. ..»
2010-10-05
Fransk grottdykare saknas
En räddninsteam med Rick Stanton som ledare befinner sig just nu i det franska grottsystemet Dragonnière de Gaud för att försöka lokalisera dykaren Eric ..»

Seattle genomsöks med miniubåt

2010-10-05
Seattle genomsöks med miniubåt
Dagen efter de två danskarna försvann, sökte man igenom vraket med en så kallad ROV - Remote Operated Vehicle. Nu ska man göra ett försök inne i själva ..»

Ny lag öppnar för fler vrak i Kalifornien

2010-10-03
Ny lag öppnar för fler vrak i Kalifornien
Risken för stämningar har i USA en längre tid utgjort hinder för att samhället skall stötta olika sportaktiviteter. Därför så har man nu stiftat en lag ..»

Fler nyheter »    Tipsa oss »