Stor "Tempelsal" hittad vid grottdykning i Bjurälven
Publicerad den 23 mars 2010 (Läst 5 092 gånger.)
Deltagare i årets expedition till Bjurälven i norra Jämtland hittade i går den mest imponerande undervattensgrottan hittills.
Grottor i Bjurälven. Foto: Micke Tilja
Under kartläggningen av systemet med vattenfyllda tunnlar ledde en av dessa vidare till en tidigare outforskad del.
– Vi uppskattar den till tio meter bred och cirka åtta meter hög. Vi har döpt den till Tempelsalen och det är ett våldsamt utrymme, säger Johan Utas som leder expeditionen i Bjurälven.
Det var i samband med de sista dykningarna i går som ljuset riktades in i den nya grottsalen. Den ligger cirka 190 meter in i systemet och nås genom att dykarna hoppar ner i en isvak och letar sig in i bergets vattenfyllda utrymmen den vägen.
I dag ska Tempelsalens längd utforskas närmare och enligt Johan Utas ser det ut att vara kalkstensbeklädda väggar därinne.
Dykningarna i det väglösa fjällområdet fortsätter i vart fall till torsdag och eventuellt några dagar till.
Man väntar på tillstånd från länsstyrelsen, på en begäran om att få ta med sig prover från en växt som hittats inne i tunnlarna på några ställen.
– Det ser ut som en rot och nu har vi testat att vifta med handen vid sidan om så att man får ett vattenflöde på rötterna. Dom är inte fossila utan mjuka eftersom de rör på sig och vi är ganska övertygade om att de är levande växter, säger Johan Utas.
– Rötterna är ganska djupt ner i stora gångar där det är låga vattenflöden vilket innebär att de inte slits bort utan sticker ut ur berget.
– Det är väldigt intressant att ta reda på om de lever där eller är inspolade. Rötterna är max en decimeter långa, säger Johan Utas.
http://ltz.se/nyheter/stromsund/1.1904348-stor-tempelsal-hittad-vid-grottdykning-i-bjuralven
http://www.gp.se/nyheter/sverige/1.336729-dykare-fann-undervattensgrotta
Relaterade artiklarSveriges längsta undervattensgrotta utforskas vidareSveriges längsta undervattensgrotta har växt ytterligareAggressiva rödingar i grotta specialstuderasDykare fortsätter utforska grottorna i BjurälvenForskare har hittat Sveriges längsta grottsystem under vattenTaggar: Grottdykning Bjurälven
ANNONS 
Tidigare nyheter

2010-03-22
Sju minor röjs i svenska vatten
Sju av de totalt cirka 80 minor som ska röjas finns i svensk ekonomisk zon. De flesta finns i finländska vatten, enligt ett pressmeddelande från Nord ..»

2010-03-17
KBV’s nya system för havsövervakning
Den 12:e mars lanserades KBV’s nya övervakningssystem, Sjöbasis, som slår ihop information från olika andra myndighetssystem. De myndigheter som deltar ..»

2010-03-16
Vågmär fångad på film i Norge
Vågmär (även kallad sölvkveit) är en pelagisk djuphavsfisk som kan bli upp till 3 m lång och normalt lever på djup mellan 200-900 m. Den förekommer längs ..»
Fler nyheter » Tipsa oss »