Tom Mount död

Publicerad den 21 januari 2022  (Läst 2 136 gånger.)





Bild från Facebook
Bild från Facebook

En av de största personligheterna inom den moderna dykningen, Tom Mount, har vid 83 års ålder lämnat jordelivet. Tom grundade 1991 tillsammans med Dick Rutkowski dykorganisationen IANTD och var även medgrundare till NACD - National Association for Cave Diving som startade redan 1968.

Tom ägnade hela sin livstid till dykning och har publicerat en rad böcker, bland annat Technical Diver Encyclopedia, Exploration and Mixed Gas Diving Encyclopedia och Tek Closed Circuit Rebreather.

I denna video berättar Tom om sin bakgrund och kring sin filosofi kring dykning



Denna artikel diskuteras i
forumet

Micke Tilja
Micke Tilja

Kontakta


Du måste vara inloggad för att skicka mail!

Tidigare nyheter

Vinnarna av 2021 Ocean Art Photo Contest är korade

2022-01-19
Vinnarna av 2021 Ocean Art Photo Contest är korade
Den 17 januari meddelades vinnarna från 2021, och trots att året varit kantat med reserestriktioner så har bidragen varit fantastiska och med mycket mer ..»

Boot 2022 inställd

2021-12-30
Boot 2022 inställd
Mässan skulle tagit plats 22-30 januari och de första båtarna har redan lyfts ur floden. "Det är med tungt hjärta som vi ställer in mässan", säger ..»

God jul och gott nytt år!

2021-12-26
God jul och gott nytt år!
Inför det nya året är det inte så svårt att blicka tillbaka under 2021 och se att det varit ett väldigt händelserikt år. Flera nya vrak har hittats ..»

Webbverktyget GhostGuard visar spökgarn och vrak i samma karta

2021-12-17
Webbverktyget GhostGuard visar spökgarn och vrak i samma karta
PRESSMEDDELANDE För alla som draggar efter förlorade fiskeredskap är det en stor fördel att snabbt och på samma karta kunna se var på botten det också ..»

Fler nyheter »    Tipsa oss »