Upphittarna av Svärdet går till motangrepp mot Riksantikvarieämbetet
Publicerad den 22 februari 2012 (Läst 4 131 gånger.)
Riksantikvarieämbetet hävdar på sin hemsida att de inte fått Svärdets position ”trots upprepade förfrågningar”. Vidare sägs att upphittarna ”inte velat ge någon närmare position”. Detta stämmer inte säger nu upphittarna av vraket Svärdet.
Foto: Jonas Dahm/Deep Sea Productions
Riksantikvarieämbetet hävdar på sin hemsida ( http://www.raa.se/cms/extern/aktuellt/aktuellt/svardet.html ) att det inte fått Svärdets position ”…trots upprepade förfrågningar”. Vidare sägs att upphittarna ”inte velat ge någon närmare position” och därför måste ämbetet nu vända sig till försvarsmakten för att ta reda på den exakta positionen. Inget av detta stämmer säger nu Carl Douglas från Deep Sea Productions.
Raä:s handläggare för marina fornminnen fick på ett tidigt stadium information om att det upphittade vraket, som antas vara regalskeppet Svärdet, ligger på internationellt vatten. Muntlig information lämnades också om det ungefärliga avståndet till den svenska territorialvattengränsen. Den informationen följdes av en förfrågan om vilket skydd som svensk myndighet har möjlighet att utöva över ett vrak som ligger utanför gränsen. Raä bjöds också in till den presskonferens där fyndet av vraket presenterades för att ges en möjlighet att förklara skyddsaspekten. Upphittarna har hela tiden sökt en dialog med Raä. Raä har inte varit öppen för en sådan.
Läs vidare på Deep Seas hemsida:
http://www.deepsea.se/productions/skyddet-av-regalskeppet-svardet
Denna artikel diskuteras iforumetRelaterade artiklarRegalskeppet Svärdets upptäckare kan polisanmälasTaggar: Svärdet Deep Sea Productions
ANNONS 
Tidigare nyheter

2012-02-20
H2O Lund får PADI Nordic Industry Awards
PRESSRELEASE
Mikael Mox Moberg, Regional Manager PADI EMEA, skriver:
“Since 2005 PADI Nordic recognize a few certain PADI dive centers or/and members ..»

2012-02-18
Neptunus Hav & Land importör för O´THREE
PRESSRELEASE
Den Brittiska dräkttillverkaren som har ett starkt fäste bland tekniska dykare i Storbrittanien erbjuder ett starkt sortiment av dräkter, ..»

2012-02-14
Green Star Award till Dykterminalen
PRESSRELEASE
Mie & Christer Doeleman, ägare till Dykterminalen, säger: -Vårt företag fortsätter utvecklas. Att väldigt tydlig och konkret ha utarbetat ..»
Fler nyheter » Tipsa oss »