Svarten


Län: Västra Götalands län
Fler dykplatser i Göteborg
Dyktyp: NATURDYK
Båt krävs: Ja
Maxdjup: 28
Svårighetsgrad: MEDEL
Luftfyllning: Kontiki Ellös
En översiktsbild saknas till denna dykplats
Vill du bidra? Maila webmaster

Vägbeskrivning

E6an mot uddevalla. Norr om uddevalla ganska nära torp köpcentrum tar man av mot orust/tjörn. Åk mot henån. Vid henån vidare mot ellös och hellevikstrand. Där går båten mot käringön. Därifrån åker man med egen båt sydväst mot måseskär. Straxt söder om måseskär ligger en liten skär/ö/klippa som kallas för svarten.

Dykbeskrivning

Lägg båten antingen i skrevorna på västra delen av skäret eller på andra sidan på de mer badvänliga platserna. Allt beroende på hur vinden blåser. Bäst är om man kan gå i på västra sidan en någon skreva vid ett gammalt märke/kors som ligger väl synligt på klippkanten. Där ifrån har man en trevlig nedstigningsresa med massor fisk som leker i den vajjande tången. Väldigt vackert och mycket liv. Sedan går det ganska snabbt ner längs klipväggen mot drugt 25 meters djup. Där utbreder sig ett stenbumlinglanskap med massor krabba endel hummer och lite koraller. Simmar man söder ut kommer man till en stor sten som ligger ca 15 meter från väggen här leker massa fisk, och även i skrevorna längs väggen är det stor aktivitet. Ett plus är de fina säkerhetsstoppan man kan få vid skrevorna på väggen.
Ett annat stort plus med svarten är att man kan gå i och dyka längs denna västra vägg och följa den runt beroende på hur strömmarna går. Skäret är ju inte större än att man går upp vart man vill och går till baka till båten. Höjer ett varningens finger för de ilskna häckande måsrna på ön.
Har vid flera tillfällen åkt med strömmarna söderut och gått upp och drivit med ytströmarna tillbaka till istigningsplatsen. Väldigt praktiskt.

Att tänka på

Åk endast ut vid lugnt väder eftersom det ligger längst ut i kustbandet kan det blåsa på ganska bra och strömmarna kan vara starka.

Uppgifterna upplagda av
Viktor Redin lindberg

Senaste loggarna från platsen *SiktVattentemp
2011-08-25 Svarten, Måseskär : Catarina Emsevik   17°
2011-08-25 Svarten, Måseskär : Catarina Emsevik   16°
2011-08-25 Måseskär, Svarten : Tomas Solver   16°
2011-08-25 Måseskär, Svarten : Tomas Solver  17°
2011-08-18 Måseskär, Svarten : Tomas Solver   17°
2011-08-18 Måseskär, Svarten : Tomas Solver  18°
2009-08-06 W Svarten : Erik Dahlberg  1m16°
2009-08-06 Svarten, syd Måseskär : Christopher Vonasek  1m16°
2009-05-23 Svarten, Varberg/Falkenberg : Marcus Vahlström  15°
2008-08-15 SVARTEN, VÄJERN : Martin Alfredsson  3m18°

Kommentarer om dykplatsen



sida 1 av 1.      Totalt 1 kommentarer.

Klicka för förstoring
Betyg: Betyg: 7
Kanonfin dykplats när vädret är lungt. Gott om vrakspillror i stenröserna

2008-10-28
Skrivet av: Tomas Solver





Kommentera dykplats