Vadviken


Län: Stockholms län
Fler dykplatser i Stockholm
Dyktyp: VRAKDYK
Båt krävs: Nej
Maxdjup: 10
Svårighetsgrad: LÄTT
Luftfyllning: Vrakdykarpensionatet
Vadviken  dykplats
Vadviken  dykplats

Vägbeskrivning

Kör Dalarövägen ut till Vrakdykarpensionatet och sväng in där på Västra Vadviksvägen. I slutet av vägen ta vänster på Strandvägen och efter 200m är du framme där man kan lasta av. Parkeringen tillhör samfälligheten så ställ lasta av och parkera en bit bort eller vid Vrakdykarpensionatet.

Dykbeskrivning

Vattnet ligger platt i Vadviken. Förr i tiden kom ångbåtarna med socitétsfolket in här för att befolka sina sommarboende.
Dykplatsen är lätt och passar alla nivåer av dykare. Man går i från stranden och till höger på 6-8m djup möter man vraket från Bengts pappas segelbåt. en elegant skuta i mahogny som sjönk på 50-talet. Omkring ligger det vrak från olika epoker, ett par motorbåtar från en svunnen tid, några ekor och en och annan cykel.
Vid vassen ligger resterna av en gammal amerikansk bil.

Till höger på dykplatsen kryllar det av liv under sommar och höst, ålnate söker sig upp mot ytan och blåstångsruskor fyllda med småfisk och snäckor.

Dykplatsen används som träningsplats för dykkurser med Vrakdykarpensionatet så en del linor är dragna kors och tvärs för att kunna ha en referens när man övar avvägning.

Att tänka på

Håll området snyggt och belamra inte bänkarna. Det är många i byn som kommer ner och har sin lilla lunchrast här och de behöver sittplats. Det finns ett dass på området, håll det snyggt och städat.

Man kan lasta av uppe vid bommen och det finns ett par parkeringsplatser uppe vid vägen. Parkera annars vid Vrakdykarpensionatet eller vid foodtrucken vid Dalarövägen. Skulle bommen ner till dykplatsen vara öppen, parkera inte där nere, det är privat mark och vi behöver respektera grannarna.

Uppgifterna upplagda av
Emmy Ahlén

Senaste loggarna från platsen *SiktVattentemp
2024-11-07 Vadviken : Emmy Ahlén  
2024-11-07 Vadviken : Emmy Ahlén  
2024-11-07 Vadviken : Emmy Ahlén  
2024-11-07 Vadviken : Emmy Ahlén  
2024-10-18 Vadviken : Emmy Ahlén  
2024-09-28 Vadviken : Emmy Ahlén  
2024-08-17 Vadviken, Dalarö : Micke Andersson  3m17°
2024-06-25 Vadviken : Emmy Ahlén  
2024-06-25 Vadviken : Emmy Ahlén  
2024-06-13 Vadviken : Emmy Ahlén  

Kommentarer om dykplatsen



sida 1 av 1.      Totalt 2 kommentarer.

Klicka för förstoring
Betyg: Betyg: 8
Överraskande trevligt dyk!
Mycket att titta på även i grunt vatten vrak, skrot, växtlighet och djurliv.
Bra sikt och nu ganska lugnt i området då de flesta båtar verkar upptagna på land.

2022-11-16
Skrivet av: Fredrik Nelin

Klicka för förstoring
Betyg: Betyg: 8
Vinterdyk iVadviken. Vattnet är kallt och stilla, och alldeles krispigt. Småfisk blandas med kuriosa från svunna tider. Porslin, nån gammal takkrona nån tröttnat på och en abborre.. på sommaren hittar vi även Brackvattennudingar här!

Toppenbra för träningsdyk och Vrakdykarpensionatets husrev/hemmaplan.

2022-10-19
Skrivet av: Emmy Ahlén





Kommentera dykplats