Dykcenter i Hurghada - kan inte bestämma mig!
(Läst 2 230 gånger.)Du måste vara inloggad för att skicka mail!
Hej!
Har suttit och kollat runt lite på olika dykcenter under en längre tid. Men nu är det dags att jag bestämmer mig. Åker nämligen ner redan nästa vecka.
De två jag kikat på hittills är Colona Divers och Prince Diving.
Colona Divers har vi varit ute och snorklat med tidigare och känner till lite grann, samtidigt har man läst både bra och dåligt om dem - bland annat att det brukar vara stora grupper.
Prince Diving drivs av bland annat en svensk som jag mailat lite med och det låter bra. De har dessutom bra priser och säger själva att de inte går ut i grupper med fler än 6 dykare per guide. Samtidigt har man hört lite dåligt om dessa också men det är främst flera år gamla trådar.
Någon som kan hjälpa mig göra ett beslut? Det skiljer ju en del pengar mellan Colona och Prince och är de ungefär lika bra så har ju Prince en fördel. Annars har jag inget emot att betala mer för en bättre upplevelse (utrustning, guider, dykplatser, osv).
Mycket tacksam för hjälp :)
Mvh
Magnus
«TILLBAKA
Svara på detta inlägg
Vi ber dig följa de riktlinjer som beskrivs under Netiquette. Rubrik:
Svar: