Sv: Dykdator, geckon eller vypern?
(Läst 527 gånger.)Du måste vara inloggad för att skicka mail!
Svårt att se displayen utan ljus kan det vara redan vid ytan när vattnet är grumligt och framför allt vid nattdyk!
Dock har i alla fall jag alltid lampa när jag dyker i sverige och därmed har jag ingen nytta alls av bakgrundsbelysningen. Det är betydligt enklare att hålla fram datorn i ströljuset från lampan än att fippla efter den pyttelilla knappen till lyset och trycka på den med handske på sig.
PC-interface är helt klart en kul grej, i alla fall tyckte jag det första gångerna jag donade med det och särskillt kul tyckte jag det var att bygga det och få det att funka med den handdator jag hade då för att kunna tanka över profilen direkt efter dyket...
Dock använder jag det fortfarande och tankar över profilerna då och då och använder Dive-manager som backup ifall jag skulle sumpa loggboken.
Men det är kanske inget dirket nödvändigt tillbehör.
Möjligen kan det förhindra jojo-dykning eftersom man inte vill riskera att visa upp en ful profil och därmed är mer mån om att dyka snyggt...(?)
Att det skulle vara speciellt bra om man behöver uppsöka tryckkammare tror jag inte riktigt på. Trycker dom inte alla dykare som kommer in enligt Tabell B6 oavsett tillbud?
Möjligen är det bra för att man kan erhålla en guldstjärna för att man kommer in med utskrivna profiler och talar om att "exakt så här gjorde jag" :-)
Dessutom såg jag en tråd för några dagar sen om att tryckkammare har blivit utrustade med ett speciellt interface som kan tanka profilen ur Gecko ifall dom vill veta hur det gick till:
https://www.dykarna.nu/forum/response2.asp?id=248307&main_Id=248307&catId=0
Om Vypern är värd de extra pengarna den kostar tycker jag är ytterst tveksamt.
Själv köpte jag en Vyper (något år innan Geckon kom).
Skulle jag köpa en ny idag hade jag nog ändå köpt minst Vypern ändå...för lite extra funktioner och finesser att dona med är ju alltid skoj...men om det är värt pengarna är väl tveksamt.
Står det mellan fler dyk/utfärder och Geckon, eller färre dyk/utfärder och Vypern så välj Geckon!
«TILLBAKA
Svara på detta inlägg
Vi ber dig följa de riktlinjer som beskrivs under Netiquette. Rubrik:
Svar: