Sv: Sv: Finns det gränsöverträdande organisationer...
Du måste vara inloggad för att skicka mail!
Peronsligen har jag svårt att se en av de tre stora utbildar organisationerna i Sveriga om en gränsöverskridande oberoende organisation.
Från SSDF's hemsida:
Viktigt är dock att de säkerhetansvariga, FSO, DSO och KSO, tillser att de regler, för säker utövning av vår sport, följs. Utbildningsplaner skall följas, dykningar skall ske i organiserad form med utbildad ledning. Dykpraxis skall följas.
Nu om vi tittar lite närmare på detta, kan jag inte tolka detta på något annat sätt än att sätt än att utbildning skall ske enligt CMAS. Fast det kan ju förstå bara vara så att all annan information t.ex. Utbildningsplanerna är gömda helt, dessutom om jag som icke SSDF utbildan dykare skall dyka. Dessutom ställer dykpraxis krav som ingen annan organisation har med i sin utbildning.
Skall SSDF kunna fungera i den roll de vill ta på sig måste dessa detaljer ändras så att det blir mer attraktivt för icke SSDF/CMAS dykare att ta del av samerbetet. Det enklaste kanske att tillsammans med PADI/NAUI skapa en paraply organisation som fjärmjar dyksäkerhet. I den samarbetsfomen lägga undan dykpraxis och diskutera sakfrågor. Om nu inte SSDF hemsida åspeglar dess åskit om oss icke SSDF utbildade dykare, e.g. icke säkra så borde sidan ändras. Det är faktiskt ett viktigt sätt för mig att lära mig mer som SSDF. När det gäller mellanlina och svensk dykning tror jag efter ett tags dykning i England att deras DSMB kan vara ett viktigare och bättre första steg till säkerhet.
/ Anders
«TILLBAKA
Svara på detta inlägg
Vi ber dig följa de riktlinjer som beskrivs under Netiquette. Rubrik:
Svar:


