Sv: Sv: Bra svar
(Läst 610 gånger.)Du måste vara inloggad för att skicka mail!
PADI har inga synpunkter på väst eller vinge utan det är upp till skola/instruktör att välja. Vi är rätt många som valt att använda väst för det är en del övningar som blir enklare att utföra med väst men jag ska inte sticka under stol med att det finns en viss slentrian i valet.
Jag är inte sämre än att jag kan ändra/utveckla mig så jag kommer att komplettera mina egna skolutrustningar med några vingar till nästa år (jag kör inte grundkurser annat än referals mellan november och maj/juni) och se hur det funkar. Däremot kommer jag självfallet att fortsätta köra med singelflaskor och 324-or.
När det gäller att köpa utrustning så vidhåller jag det generella rådet att köpa en billig begagnad BCD för någon femhundring så att man kommer i vattnet.
/Tomas
«TILLBAKA
Svara på detta inlägg
Vi ber dig följa de riktlinjer som beskrivs under Netiquette. Rubrik:
Svar: