Masar bärgade mest skrot på Smögen
(Läst 1 206 gånger.)Du måste vara inloggad för att skicka mail!
Cyklar, däck, vinglas, batterier. Mängder av saker hämtades som vanligt upp ur djupet när Miljödyket i lördags genomfördes på Smögen för åttonde gången.
Allra mest skräp bärgades av laget Team ÅF från dykarklubben Masen i Borlänge.
– Det är fjärde året vi är här. Det är roligt att få göra en bra grej för miljön och så blir det kalas på kvällen, sa Mikael Forsman, en av fyra i laget.
Under en långhelg med bas i Lysekil hinner klubben också med annan dykning, i främst Gullmaren.
Laget med det stockholmskt klingande namnet Eter Reker men med medlemmar från både Sotenäs och Mora kammade hem övriga två priser i tävlingen, för mest miljöfarliga respektive mest spektakulära skräp. Laget hittade en hel del batterier och ett udda fynd, ett par trosor, klassades som dagens mest spektakulära.
Totalt deltog fem lag, tre färre än i fjol.
– Det har blivit en del bortfall på grund av sjukdom, berättade Calle Blomdahl från arrangerande Kon-tiki Dykcenter.
Lagen var igång i två 50-minuterspass och medlemmarna turades om att vara i vattnet respektive assistera på bryggan.
Där fylldes sopkärlen snabbt med allehanda saker, som mängder av burkar och flaskor, en stor tross och en dito kabel. Cyklar och stora däck som med möda drogs upp på bryggdäcket fick ligga där i väntan på vidare transport.
Miljödyket gynnades av fint väder och åtskilliga var de som tog sig en tur på Smögenbryggan för att heja på dykarna. I fiskauktionshallen fanns det förfriskningar och även en utställning där olika företag visade upp sig.
Dykförhållandena till en början goda, med bra sikt i vattnet, men den försämrades snabbt när dyn rördes upp av ivriga skräpletare.
Särskilt många fynd gjordes vid inre delen av bryggan, där det inte varit något miljödyk på några år.
– Det är otroligt så mycket skräp det finns. Vi skulle kunna dyka här varje vecka, sa Calle Blomdahl.
Mycket ligger gömt i dyn sedan åratal tillbaka men det blir ständigt påspädning av nytt.
– Man tycker att folk skulle vara så medvetna att de inte skickar grejer i vattnet, men klockan två på natten görs det även av dem som annars kan vara bra på källsortering, sa han.
Läs och se bilder på:
http://bohuslaningen.se/nyheter/sotenas/1.1396377-masar-bargade-mest-skrot-pa-smogen
«TILLBAKA
Svara på detta inlägg
Vi ber dig följa de riktlinjer som beskrivs under Netiquette. Rubrik:
Svar: