26 - Sjöfartsverket
(Läst 575 gånger.)Du måste vara inloggad för att skicka mail!
Diarienummer 010201-09-02389-2
Sjöfartsverket tillstyrker i huvudsak förslaget till ändring av lagen (1988:950) om kulturminnen m.m. men föreslår att Riksantikvarieämbetet ska samråda med Sjöfartsverket innan beslut fattas om att ett vrak yngre än 100 år ska skyddas som fast fornlämning.
Bakgrund
En utgångspunkt för överväganden angående vrak måste alltid vara fartygsvrakets särart. Ett fartyg med eller utan last representerar nästan alltid en förmögenhetsmassa med en, flera och ibland väldigt många ägare/intressenter. Detta förhållande ändras ingalunda enbart av det skälet att fartyget sjunker på ett varaktigt sätt så att det blir ett vrak.
Med utgångspunkt i ovan anförda resonemang har det härefter över tid skapats ett system bestående av lagen (1984:983) om ensamrätt till bärgning och lagen (1918:163) om sjöfynd m.m. som tillsammans med kulturminneslagen utgör ett regelsystem. Det är inte riktigt som påstås i promemorian ”Skydd av särskilt värdefulla yngre skeppsvrak” att den rådande uppfattningen är att fartyg/vrak aldrig kan ha kulturvärden. Det är mot bakgrund bl.a. av eventuellt kulturvärde som länsstyrelserna har givits en möjlighet att meddela särskilda föreskrifter i ärenden angående ensamrätt till bärgning. Sjöfartsverket är vidare av den uppfattning att den lagstiftning som uppmuntrar till bärgningsföretag inte ska urholkas. Vare sig sjötrafik med fritidsbåtar eller handelssjöfart gynnas av att antalet orörda vrak ökar i våra vatten.
Sjöfartsverket skulle avslutningsvis vilja anmärka på svårigheten att tillämpa 2 kap. 1 § lagen om kulturminnen m.m. Där anges att fasta fornlämningar är lämningar efter människors verksamhet under forna tider, som har tillkommit genom äldre tiders bruk och som är varaktigt övergivna. Begreppet ”äldre tiders bruk” anvisar att en noggrann undersökning måste göras av huruvida fartyget är så gammalt att brukssättet också är föråldrat. Även begreppet varaktigt övergivet är svårt, något som ofta komplicerar ärendena om ensamrätt till bärgning vari Sjöfartsverket är slutinstans.
Sjöfartsverkets inställning
Sjöfartsverket tillstyrker förslaget som är i linje med vad som anfördes i förarbetena till kulturminneslagen (prop. 87/88:104, sid 35). Med anledning av ovan redovisade tillämpningsmöjligheter av lagstiftningen vill Sjöfartsverket föreslå att lagen bör utformas så att Riksantikvarieämbetet ska samråda med Sjöfartsverket innan beslut fattas i ärenden om vrak som är yngre än 100 år. Sjöfartsverket ser mycket positivt på att denna lagändring även kommer att medföra att en inventering av fartygsvraken kommer att genomföras. Sjöfartsverket erhöll i beslut av den 20 maj 2009 ett uppdrag av regeringen att inventera förekomsten av vrak som kan utgöra ett hot mot miljön. Samordningsmöjligheter kan finnas.
«TILLBAKA
Svara på detta inlägg
Vi ber dig följa de riktlinjer som beskrivs under Netiquette. Rubrik:
Svar: