Sv: Sv: Systemkamera med undervattenshus

(Läst 530 gånger.)


Du måste vara inloggad för att skicka mail!

Fördelen med Ikelite är att de är billigare, har inbygt TTL för sina blixtar, och är genomskinlig så man lätt ser att oringarna sitter där de ska och om det börjar läcka.

Nackdelen är att de är tunga, och har (de har precis ändrat det här) haft bara 2 plastgrejer som håller fast portarna. Deras dome:ar är av plexiglas och inte vanligt glas, vilket gör de ömtåligare också.

Det kostar med utrustning. Jag gav nära nog 40' ink moms för hus, blixt (DS160) + arm, 8" dome, flatport + mellandelar både för min 100mm makro och 35mm.

Jag ville gärna ha TTL, och då är Ikelite bland det lättaste. Frågan är dock om inte ett par Inon hade varit bättre, de är mycket mindre och smidigare, och jag reser mest när jag dyker.




Foto saknas
Björn Bergenheim 2009-11-23 23:21:11
93 postningar

mail 


Du måste vara inloggad för att skicka mail!

 Visa alla svar

Huvudinlägg Systemkamera med undervattenshus Alexander Pettersson 2009-11-22 19:52
svara Sv: Systemkamera med undervattenshusJohan Fredin2009-11-23 00:10
svara Sv: Systemkamera med undervattenshusTherese Dorsch2009-11-23 06:41
svara Sv: Sv: Systemkamera med undervattenshusBjörn Bergenheim2009-11-23 23:21

«TILLBAKA

Svara på detta inlägg
Vi ber dig följa de riktlinjer som beskrivs under Netiquette. Rubrik:

Svar: