Dyk nr: 338, General von Steuben


DYKARE :
PARKAMRAT :
Per, Lotta, Tor  
DATUM :
2005-09-25
MAXDJUP :
59,1 meter
DYKTID :
90 minuter
VISAD :
831 ggr

Inför det här dyket hade vi fått lite hjälp från besättningen på Moskus. Det hade varit snälla nog att lägga lina från promenaddäck till bryggan.

Jag leder dyket till linan och vidare nedöver. Tor filmar och Per lyser. Hinner precis se en maskintelegraf innan Tor går ner och in i bryggan medan Lotta tar hand om hans scooter och håller översikt på honom och näten en halvmeter från sig själv.

Jag följer Per till framsidan av bryggan och håller koll på honom och näten medans han lyser in genom fönstren med hmi:n

Jag slänger över min scooter till Lotta när vi går tillbaka eftersom jag tar linrullen. Har ju minimalt med träning av lindragning med scooter så det blev lättast så. Som tur var har nu Tor tagit tillbaka sin scooter. :)

Sista dyket av en mycket bra resa. Kan rekommendera Moskus till alla. De tog hand om allt på ett mycket proffessionellt sätt och gav väldigt bra service. Allt från info om vrak till mat var bra.