Dyk nr: 270, Tuna Hästberg - vagnen o nästan Spegelgången
lördagskvällen va grymt mysig med några öl o en massa sköna diskussioner, då vi ställde om klockan under natten (elr våra mobiler ställde om sig själva under natten) så fick vi 1h t godo. Hurtiga o dyknördiga som vi är så la vi den timmen på att vara 1h tidigare i gruvan o få mer tid där.
Idag bestämde vi att jag o Tilja skulle dyka med Linda o Jonas en sväng. Det är ju alltid lika skönt o dyka med de gänget vet jag. Då Jonas glömde kvar lite handskar på tork i skolan fick vi tålmodigt vänta till att bli näst sista dykteam som hoppa i. Jag tycker faktiskt det blir mysigare med lampskenen om man är några fler än bara 2 i ett team o dyker så därför gjode det inget alls att vänta på dem. Vi passade på att springa runt o vara t. ingen nytta alls under tiden ;o)
Dagens dyk skulle göras åt motsatt håll mot vi började idag (minns inte vilket som är öster o väster, men åt höger på tavlan iaf) mot vagnen, växeln o spegelgången. Då vi ändå skulle t. vagnen fick vi den stora äran att plocka lite spool o REMs efter ett team som lämnat det kvar igår. Vi dyker i ordningen: 1Jonas, Linda, jag o sist Tilja. Idag har jag tagit en rinexin och känner mig riktigt bra i bihålorna. Fenor o dräkt har jag oxå blivit riktigt överens med så det känns oxå bra. Vi hoppar i vattnet t. slut o gör våra grejer som vi ska o så drar vi iväg mot helgens skönaste dyk.
Ännu en gång minns jag inte nu exakt hur vi dök men jag vet att vi dök genom en stor sal o det va så läckert med våra lampor som lyste upp den. Jag minns att Jonas fick en rad ganska stora stenar på sig men som han inte själv märkte av. Jag minns så väl att vi andra checkade med varandra att vi sett stenarna o fråga om det va ok att fortsätta (så tolkade jag det iaf) o vi kände alla att det va ok att fortsätta. Jag vet oxå att för att komma ner t. vagnen fick vi dyka genom ett rätt litet schakt o så in i en ort o där stod den...malmvagnen...rostig o fin. Jag var tvungen att dyka över o titta ner i vagnen innan vi vände ut igen. Tilja tar de andra teamets REM och Jonas rullar in spoolen medan vi stiger upp genom schaktet igen. Sen fortsätter vi bort mot spegelgången. Minns att vi dök genom ett dörrhål med en stege och att det oxå var så mysigt. Sen när vi kommer så långt att Jonas ska sätta en kaka t. växeln men då gör jag tecken att vända på gas istället, jag vet ju inte hur långt det är in t. växeln o för att slippa vända halvvägs in i den orten så passar jag på utanför. Här nere är det riktigt mysigt, man ser räls o slipers o att det är små luftfickor här o var som det spegls fint i. I efterhand fick jag veta att det kanske varit högst 20m t. växeln, men jag känner att jag vill ta det säkra före det osäkra ändå. Gruvan ligger kvar o nästa gång jag kommer hit kanske man kan ta ett dyk som bara går just hit o inte t. malmvagnen först.
Dyk nr 2 för dagen stod jag över för att vila bihålorna lite. Jag kände att jag fått överskådliga dyk över gruvan o att de andra dyken kan vänta t. nästa gång jag kommer hit. Jag har fått många frågor om vilket ställe som är finast. Det kan jag inte riktigt svara på. Gruvorna påminner om 2 så skilda tidsepoker och 2 olika sätt har använts för att bryta malmen. Sala är ju en gammal silvergruva och Tuna Hästberg en gammal järnmalmsgruva. I TH använde de sig av pelarbrytning o sprängning, i Sala använde t. mest tillmakning. I Sala lades brytningen ner 1908 (om jag inte minns helt fel) o i TH 1968. Alla dessa olikheter gör det svårt att jämföra dykningen rättvis. Jag älskar Sala och den påminner mest om en gammal gruva o det känns så magiskt att vistas där. TH är otroligt vackert med alla dessa stora pelarsalar och iom den enorma sikten kan man verkligen se alla dessa maffiga stenformationer. TH får en att känna som man dyker vrak stundtals.
Nä som det är nu har jag fallit för båda gruvorna fast på olika sätt. Helgen här har varit otroligt trevlig med ett rent utav störtskönt gäng. En sån här helg ger en många glada minnen att leva på ett bra tag. Kram på er gänget :o) När åker vi igen?
Parkamraters loggar:
Linda Haglund - Gruva, Dalarna, Tuna Hästbergs gruva
Micke Tilja - Tuna Hästberg