Dyk nr: 883, Hällebäck, Gullmaren
Mats tillbaka från staterna så jag fick lov att spendera en dag med dykning. Planen var att gå upp i ottan (för det gör vi ju ändå av olika orsaker), bränna upp till Gulllmarn för två dyk och vara tillbaka kring lunch. I sann bullshit-anda gick det åt pipan ...
Mats hade precis kommit hem från sin resa till staterna och önskade få dyka lite. Om inte annat så behövde han en anledning att fixa iordning sina saker och rasta sig själv ett tag. Jag var ju lite i samma situation så jag var inte sen att haka på. Tillbringade hela gårdagskvällen med att fixa och dona och lade mig i tid. Avfärd 06:00 för att vara hemma i vettig tid för att få lite tid med familljen också.
Vi kom fram till Hällebäck 07:15 och konstaterade i tur och ordning att det var rostigt, prylar behövde lite mer kärlek än vad vi insett samt att Mats saknade lite vitala delar av sin maskinpark. Så vi siktade på att inte dyka djupare än han klarade att vara ihoptryckt ... :-)
Sikten var riktigt bra och vi passerade ett språngskikt (termoklin) på 10 meter som det var bra sikt under också. Vi siktade åt vänster från hopptornet sett och letade oss nedåt mot klipporna och vad kul som kunde finnas här nere.
Tyvärr blev det inga Trollkrabbor men istället torsk, sjökockar, en hel del brännmaneter och annat bös. Bland annat ett stim med någon fisk som var väldigt silverglänsande.
Efter ungefär 15 minuter började Mats frysa så vi vände och drog oss uppåt. Det var riktigt kul att simma genom den dimma som språngskiktet bestod av idag men på något vis lyckades vi vara där lite för länge för vi missade hopptornet och hamnade på berget som gick rakt ut i fjorden.
Positivt med den missen var att vi fick träffa en ål vilket var premiär för Mats, kul!
Väl uppe på ytan konstaterade Mats att det läckt (igen) för mycket i hans dräkt (igen) för att kunna göra ett andra dyk (igen). Så vi packade ihop och började dra oss hemåt igen. Det enda positiva med det var att vi kom hem i mycket god tid så jag fick mycket annat gjort istället för att dyka (igen).