Sv: Min definition av kulturhistoriskt värde.
Du måste vara inloggad för att skicka mail!
Ok, det är en början! Följdfrågan är varför alla vrak som är "otillräckligt" dokumenterade ska bevaras när inte alla hus, maskiner etc som t o m är mer tillgängliga för besök gör det. Och den svåraste frågan är hur de ska bevaras?
Krigsvrak har för många ett stort historiskt värde, men andra kanske är mer intresserade av en viss typ av lastfartyg. Hur skyddar man de vrak som väljs ut? Genom dykförbud?
Och så har vi alla väldokumenterade vrak som t ex Estonia, som också har intressanta historier men som inte är helt okända för oss. Finns det verkligen en samling vrak som inte klassas som intressanta att bevara av någon? Tveksamt.
Jag menar inte att sänka din definition, men olika människor har olika intressen och någonstans måste någon dra en gräns. Den svåraste frågan återstår; Hur skyddar man vraken?
«TILLBAKA
Svara på detta inlägg
Vi ber dig följa de riktlinjer som beskrivs under Netiquette. Rubrik:
Svar: